| Anonymus20201988 a întrebat:

Dacă eu am permis categoria b și nu am pe verso codul 78 nu pot conduce automata? Am terminat școala de soferi pe manuala, și ar trebuie sa fac alta scoala pe automata sa obțin acel cod 78 care sa îmi permită sa conduc o masina automata.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu conteaza pe ce ai facut scoala, le poti conduce pe ambele.

Daca am dat de permis pe automata, pot conduce manuala?
Dacă deții un permis de conducere pentru mașini cu transmisie automată, poți conduce și vehicule echipate cu cutie de viteze manuală.

Pe permisul de conducere care conține mențiunea codului 78 pentru cutia automată, vei avea autorizația de a conduce atât mașini cu transmisie automată, cât și mașini cu transmisie manuală. Astfel, ai libertatea de a alege și de a conduce ambele tipuri de vehicule.

Pe un permis de conducere pentru categoria B, care este destinat mașinilor cu cutie automată, se va găsi înscris codul 78. Programa școlară și numărul de ore de conducere pentru categoria B (cutie automată) sunt identice cu cele pentru mașinile cu cutie manuală. Cu toate acestea, taxa percepută este mai mare în cazul în care elevul optează pentru o mașină cu transmisie automată.

https://evodrive.ro/scoala-de-soferi-cutie-automata/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Codul 78 zice tocmai invers decât ai înțeles tu și anume te limitează doar la automata.

Atât timp cât ai făcut școala și ai dat examenul pe manuala poți conduce ambele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Bingo! Ai dat un raspuns logic, nu cum zice cel de mai sus ca daca ai facut o scoala pe automata, poti conduce o manuala, cea mai importanta este pe manuala automat poti sa-ti cumperi ce masina vrei tu (manuala sau automata) ce ai invatat acolo se aplica in viata reala, E ca si cum as spune ca aia de dau la 16 ani de permis....nu mai e nevoie sa mai faca o scoala la 18 ani pentru categoria B pentru ca notiuniile le stiu deja din prima scoala si cum sa se comporte in trafic, asa e si cu manuala cred, sa aiba dovada ca ai invatat si promovat, Scoala automata mi-se pare inutila, ce faci daca iti da cineva o masina cu cutie automata sa te duci unde ai treaba? Da te uiti la ea ca la o nava alien....cn stie ce riscuri ar fi daca ar fi legea sa conduci cu o manuala laughing))))))))))))) si tu sa ai permisul luat cu o automata, nici nu ma obosesc sa caut asa ceva pe net.