| AntonVasile7 a întrebat:

Daca vreau sa-mi iau o masina si vreau sa o folosesc doar la oras, ce e mai bine benzina sau motorina? Eu ma gandeam la o bora 1.6 Benzina sau 1.9 TDI.
Doar la oras si nu drumuri lungi.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Depinde, eu sincer iti recomand 1.9, acel 1.6 te rupe si la consum, si poate si la ulei, deci gandeste-te de doua ori.
Acum desigur in general se recomanda la oras benzina, pentru ca iarna se incalzeste mai repedere fata de diesel, si ai caldurica deci nu dardai prin masina.
Acum desigur poti lua un diesel, cu sirocou si nu mai ai problema cu frigul. (Mai consuma si sirocoul ce e drept)
Dupa cum am spus, la benzina consumul e totusi o problema, daca dai de un 12-13 litrii urban o sa injuri masina si toate alea.
E o alegere destul de grea, cert e ca eu tot diesel as alege.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

De ar rupe un benzinar la ulei?

| Freddie23 a răspuns:

Benzina clar.
Avantajele le prezinta prin faptul ca riscul se se infunde ca dieselul este mult mai mic, benzina avand puritate mai mare, iar motoarele au pe benzina au un sistem mai simplu si mai curat. Apoi nu mai ai stresul pornirilor si opririlor dese - la diesel orice pornire solicita bateria astfel incat trebuie sa circuli circa 20 de minute pentru reincarcare, pe cand la benzina nu ai stresul asta.
Dezavantajul este consumul care o sa fie marisor in oras.
Despre masina, cauta ceva proportional daca vrei o masina decenta. Prin proportional ma refer la motor de 2.0 benzina pentru masina cu 4 portiere, sau motor mai mic dar ia cu 5 portiere (nu break) - nu pune un motor mic sa traga o masina mare pentru ca o sa ai consum mare si o multe piese de schimbat. Oricum pentru oras iti trebuie ceva sprinten - mic si agil.

| T2LS a răspuns:

Pentru oraș îți recomand benzina. De ce?
O să ai nevoie de avantajul la pornire pe care-l poate oferi benzina. Într-adevăr, e mai costisitoare dar mult mai bună DOAR pentru oraș.