| AntonVasile7 a întrebat:

Benzina sau motorina pe o masina de oras? Motivati raspunsul! Ma gandesc la o masina de 2000-2500 euro, bora sau golf.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu, benzina

mai putin zgomotoasa, mai putin poluanta, se incalzeste mult mai repede iarna, mai putin pretentioasa la combustibil pe ger, mai ieftina la intretinere

| T2LS a răspuns:

Ca și o mașină pe motorină, ieși mai ieftin la bani dacă mergi pe motorină decât pe benzină. Dar o să ai nevoie de benzină pentru un start bun de fiecare dată când stai în aglomerație în ORAȘ, ceea ce se va întâmpla foarte des. Dacă mergi pe buget, alege motorina, însă dacă nu te deranjează să dai niște bani în plus pentru alimentare, alege benzina pentru că o să ai de câștigat. Rămâne la alegerea ta.

| vasilemicutz a răspuns:

Benzina 100%. Un motor diesel nu este facut sa stea in trafic fiindca se va infunda filtrul de particule, unul nou fiind foarte scump (mii de euro), iar regenerarea destul de scumpa. Masinile moderne au sistem automat de regenerare, dar acesta functioneaza la o viteza 60km/h+, pe o durata de macar 15 minute pentru a fi eficient.
De asemenea, un motor pe benzina nu este asa pretentios, mentenanta putin mai ieftina ca la diesel, iar iarna nu o sa-ti dea prea multe batai de cap. Succes!

| BeatTheASS1234 a răspuns:

Benzina e mai buna pe oras pentru ca faci multe plecari de pe loc (Semafoare, Treceri de pieton, Intersectii cu cedeaza trecerea etc), aceasta fiind mai puternica o sa pleci mai usor de pe loc, motorina e putin mai "puturoasa" si trage mai greu.
O alta chestie e ca iarna o masina pe benzina este mult mai usor de intretinut + ca motorul se incalzeste foarte repede (4-5 minute) in comparatie cu unul pe motorina (ajunge si la 30 de minute pana se incalzeste) deci nu o sa faci frigul ca la una pe motorina.
Singurul avantaj pe care il are motorina e ca e mai ieftina + o masina cu motor pe motorina consuma mai putin deci iesi mai ieftin.

| AntonVasile7 explică (pentru BeatTheASS1234):

Am inteles, dar referitor la ultima parte, cu consumul. Am auzit ca iesi mai ieftin la consum cu una pe benzina in ORAS, nu la drum, decat una pe motorina, de exemplu 1.6 benzina si 1.9 tdi, e adevarat?

| suntserios a răspuns (pentru BeatTheASS1234):

Mai toate motoarele diesel au cuplu mai mare deci o plecare de pe loc mai bun... e fix invers decat teoria ta gresita