| marian5946 a întrebat:

Daca vrei sa faci scoala de soferi trebuie neaparat sa stii sa conduci dinainte sau te invata ei totul de la 0? M-am tot contrazis cu un prieten pe tema asta.

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Nu, te ia de la 0. Era si o gluma pe net: "Esti romana daca la prima sedinta, instructorul auto te intreaba "ai mai condus sau e prima data?" " pentru ca in orice tara vestica, e ilegal sa conduci fara carnet si parintii sunt mult mai stricti cu chestia asta.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca stii macar comenzile principale ale unei masini si teoretic pornirea si toate celelalte este cel mai bine. Restul te invata instructorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca te ia de la 0, altfel nu ar mai exista scoli de soferi

| AFR81 a răspuns:

Daca stii dinainte sa conduci, cu atat mai bine pentru tine si pentru instructor. Daca nu te-ai mai urcat in viata ta la volan (precum am fost eu), instructorul te ia, fara probleme, de la 0.

| CuriousStuff a răspuns:

Cei care stiu dinainte sa conduca inseamna ca au condus fara permis, asa ca ar trebui in primul rand sa ia niste ani de puscarie cu suspendare si doar apoi (eventual) sa-si ia si carnetul...
Logic si normal ar fi sa nu stii nici ce face schimbatorul la prima lectie de condus... Ei te invata de la 0.

| iAMVi a răspuns:

Teoretic n-ar trebui sa stii nimic si sa te indrume instructorul dar 99, 9% au condus inainte o masina, asta ca sa vada cum sta treaba pana la urma, sa nu le moara motorul la traseu si sa pice

| HappinessForever a răspuns:

Nu degeaba se numeste Scoala de Soferi. E usor sa tii de volan si sa mesteci in benzina, mai greu e cu legislatia.

| stardam a răspuns:

Te va lua de la 0