| Eugeniusu a întrebat:

Dau funda si vot la cine imi da un raspuns cat mai complex. Vreau sa imi spuneti niste piese importante ale masinii (cum se numeste, unde se afla, cum functioneaza). Am permis si urmeaza sa imi cumpar masina. Stiu sa conduc bine, stiu si putina teorie, cunosc regulile, dar nu cunosc multe chestii despre masini. (gen:bujii,chiuloasa,bloc motor, pompa de apa)

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In general, in cartea tehnica a masinii, gasesti toate informatiile necesare.
Presupun ca nu vrei, totusi, sa faci masina aia bucati si pe urma s-o asamblezi la loc, ca pe un puzzle.
Ce vrei tu aici, sunt chestii generale, care, din pacate, nu se potrivesc la orice masina.
De exemplu, daca masina ta e diesel (pe motorina), nu ai bujii. Daca masina ta are motor cu racire cu aer, nu ai pompa de apa. Si mai pot continua.
Cumpara-ti mai intai masina si, daca nu are carte tehnica, o poti cauta pe internet.

| Eugeniusu explică (pentru ardnaxur1961):

M-ar interesa unde pot gasi pe internet cartea tehnica pentru Opel Vectra si Vw Polo. Ma poti ajuta, te rog frmuos?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Ti-ai raspuns singur: pe internet.
Cat poate fi de greu sa tastezi pe Google marca masinii urmata de cuvintele "carte tehnica"?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu ai sa ai nevoie de stii de pompe de apa si chiuloasa ca de aia exista service uri auto.

o s trebuiasca sa stii sa schimbi o roata, sa pui niste antigel, sa verifici un ulei, sa pui lichid de perbriz si cam atat

| Infraverde a răspuns:

Ai aici tot ce trebuie sa stii. Daca ma intrebai de partile bicicletei, poate iti raspundeam din memorie :))
http://scientia.ro/......nente.html