| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa reconditionez o dacie 1310, de preferat una din 98' si as vrea sa va intreb:

La cat m-ar duce sa reconditionez motorul? Vreau piese noi, in afara de cateva chestii gen arborele cotit, chiuloasa, carburator, pompa de ulei (Deja le am, sunt in stare perfecta, unele cumparate noi, altele restaurate la perfectie). Restu pieselor la cat m-ar duce? si aici ma refer la tot ce tine de motor. Imi spuneti care merita cumparate noi, si aaltele care le pot lua de la de la alte masini.

Cateva cerinte:

- Imi spuneti cele mai bune piese nu prostii gen ( ba cumpara bujii din astea ca's mai ieftine)

- Nu vreau exceptii precum ( Du-te ia un alternator de la alta masina ca merge, si dupa 15 km mi se *** bateria). Vreau sfaturi de la cunoscaturi care sa-mi spuna sigur daca e necesar un alternator nou, sau cel vechi nu va avea probleme.

-V-am spus, vreau piese bune, nu conteaza suma, dar vreau ca motorul sa fie parfum, sa nu aiba nici pic de uzura.

- Nu vreau suma exacta, vreau o suma cat de cat apropiata de valoarea exacta.

-Nu vreau sfaturi, cum ca "nu baga in dacie, nu se merita" sau "du-o la remat si ia-ti alta masina". Senzatia cand mergi cu dacia, este unica!

Inca o intrebare daca stiti: La cat m-ar duce si restaurare unei cutii de viteze? Sau sa pun o altfel de cutie? Ceva idei.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

-Blocul motor il ai. E foarte important si asta, pe langa chiulasa.
-la alternator daca nu scoate un sunet mai ascuti "siuit", e bun. Dar pentru linistea ta, poti sa-i schimbi rulmentii,
si periile. Diodele, le lasi.
-Pompa de benzina trebuie noua.
-Sistemul de franare, nou.(nu ma refer la conducte)- (etrieri, garnituri, pistonase (in special pe spate-stiu ca s-au mai facut modifcari functie de anul de fabricatie).
-Disc de ambreiaj, rulment presiune, noi.
-Du-te aici si descarca manuale care te vor ajuta.
http://forum.4tuning.ro/......325-a.html
-La cutia de viteze, inlocuiesti numai pinioanele care fac probleme. Reglajele sunt foarte importante si de precizie.
Ca pret, ce sa-ti spun, pe total, numai motor, transmisie... 1000-2000 lei.
Nu am facut asa ceva, deci e o simpla parere.

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Caudă pe forumul Dacia, acolo sunt mulți proprietari și pasionați de modelele clasice Dacia.
Era un tip care a recondiționat o dacie 1300 complet, numai cu piese originale și l-a dus la aproximtiv 10.000 de euro cu totul. Dar el a făcut-o ca nouă.
Trebuie ținut cont de faptul că, deși este o mașină veche și ieftină, piesele sunt ceva mai greu de găsit, mai ales de calitate și sunt destul de scumpe.
Cât despre manoperă (asta dacă nu te ocupi singur), prețurile sunt aceleași ca la orice mașină, deci destul de mari.

| IonutBaws a răspuns:

Nu prea gasesti asemenea chestii aici.Te rugam sa pui aceasta intrebare pe un site de masini.