| MafteiStefan a întrebat:

Dc masinile americane diesel scot asa de mult fum negru?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fumul negru e de la amestec prea bogat. Cand bagi o cantitate prea mare de combustibil intr-un motor (fie pe benzina sau motorina), acesta nu arde complet, si asa apare fumul negru. La diesel e mult mai dens, ca motorina e mult mai "uleioasa", sa zicem.
Masinile americane care fumega, ori sunt dereglate intentionat de proprietari (ciuning, domne!), ori au sistemele de injectie proiectate si calibrate dupa ureche, la betie, cu bocancul.
In USA nu sunt legile atat de stricte, in ceea ce priveste poluarea auto, fata de Europa. De aia construiesc motoare in bataie de joc, capacitati imense, greutati inutile si performante de utilaj agricol, ca sa umble muierile prin oras.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au consum mare si nu le baga atatea filtre si catalizatoare sa fie antipoluante

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Asa crezi? Eu din cate stiu americanii au norme de poluare mai sus decat Europenii.Eu asa stiu, sigur nu din auzite.Scot fum probabil cas niste junghiuri laughing Ati vazut masina noua si scoate fum? Deci daca aia noua nu scoate fum atunci nu poti cataloga acea masina doara pe baza ca ai vazut tu mai stiu eu ce rapane si scoateau alea fum laughing

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Atunci dc donald drunk a rupt acordul de a continua cu europa reducerea poluarii pentru ca nu-i pasa si continua sa faca masini cu 500 cp

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Ce are a face CP cu prefectura eu nu vad.Si care masinii de 500 CP? Uite aici o masina europeana Mercedes CL65 AMG are 600 CP, despre ce anume e vorba? Deci nu-i masina de curse, nu-i unicat e masina la dealer la vanzare sa mergi cu ea pe strada normal laughing Aici in america is 2 legi in ce privesc emisiile auto.Una pentru California si alta pentru restul americii, aia din California au alte norme la mai orice.Deci o masina sa o duci noua in California trebuie sa intruneasca anumite conditii. Dara si restul statelor are legislatii de emisii mai stricte ca Europa.Pai tu de ce crezi ca era scandalu ala cu VW? Pt ca americanii cer masini puternice pe piata, dara cu normele ce le au nu prea poti asa de usor, ca urmare VW a masluit masinile laughing aia e scanadalu ala.Deci calculatoru masinii avea in program o chestie simpla, anume atunci cand era cnectata cu un calculator sa treaca la norme de poluare cerute de americani.Cum lua aia testeru de la inspectie si masina iesea afara,deja polua peste norme laughing dara era puternica,VW a incercat sa multumeasca pe toata lumea.
In sf Trump ce spui tu a iesit din acel acord din motive financiare,daca ceara vrei pot sa iti scriu dara e mult de spus. Poti cauta tu singur pe net si afli de ce a iesit americanii din acordu ala.Pur si simplu americanii sau pentru ei acordu ala era facut sa ii stagneze,sa ii traga inapoi ca alte state sa o ia in fatalaughing. Deci america platea bani la greu in acel acord,acum atenti,bani care mergau nimeni nu stie unde,fii atenta aici ce acord aveau aia,ca smecheri erau europenii, banii aia intrau probabil in buzunarele lor, iar o parte stiuta mergea sa indutrializeze China, India si alte state. Iara Trump a zis stai nitel frate, aia is banii mei vreau sa stiu unde merg acei bani, este vorba de f multi bani.Trump a zis vreau sa stiu pentru ca is banii cetateenilor americani si eu trebuie sa stiu unde merg.Nimeni din acel acord na stiut sa dea un raspuns, nu stiau undes banii, bani dati ani de ani d e americani.Si cum adica tu imi ceri mie bani sai dai chinezilor sa faca fabrici, sa deschida noi mine, deci sa polueze la greu iar pe mine ca american imi interzici ba ceara sa inchid mine fabrici etc.Cam despre asta este vorba acolo.Pai ori reducem toti emisiile ori ce facem? Pai atunci la revedere frate eu nu dau banii cetatenilor mei indienilor chinezilor sa le fac buzunarele pline.Ai vazut cei in China? Merg aia cu masti pe strada laughing pai tu ceri americii sa nu deschida mine, pai cu indienii si chinezi ce fci? Despre asta este acel acord nu despre masini.Despre masini europenii tac chitic pentru ca ei is mari fabricanti de masini si nu cred ca siar da cu stangu in dreptu singuri laughing

| relian a răspuns:

Care masini si de unde anume? La ce masini te referi autoturisme sau la care? Eu nu am vazut nici alea mari sa scoata fum, poate truckurile alea mari si daca cara greutate si urca un deal ceva si ala baga picioru in ea mai tare.Ai vazut masina americana nou si scoatea fum?

| nicusor222 a răspuns:

Masinile americane au motoare puternice... le modifica si ei, ducand la asa poluare. Din cate am inteles intr-un timp era mai scumpa apa plata la noi ca, combustibilul la ei.