| Alinutz1997 a întrebat:

De cateva zile ma confrunt cu o problema. Masina ( VW Golf IV 1.9 tdi ALH 90 CP ) face figuri la pornire si nu porneste numa daca dau curent de la alta masina. precizez faptul ca face odata de doua ori pe zi maxim.
Cu motorul oprit multimetru imi indica 13.88 v iar cu motorul pornit imi indica 14.20 v. ce poate fi problema?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Bbateria e dusa.Deci iti trebuie o alta baterie.Ce testezi tu este curentu ce vine de la alternator.Cind motorul este oprit acel curent este din baterie doar ca nul poate tine mult timp, sau mai exact batria nu se mai poate incarca la capacitate normala.Treb sa testezi bateria la un centru undeva daca gasesti, dar mai mult ca sigur trebuie inlocuita.Alternatorul se pare functioneaza f bine.Schimbi bateria si ai rezolvat problema.Nu conteaza de cind o ai, conteaza ce baterie ai.Ai una ieftina nu te astepta sa te ina o vesnicie.Nu mai controla nimic alternator sau electromotor ca nu-ti fura nimic curent. Pierzi timpul.

2 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Testeaza bateria. Poate are element mort. Daca la 1-2 ore nu mai porneste e bateria.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Masoara si atunci cand nu porneste, sa vezi ce tensiune are cand nu a fost pornita de ceva timp.
Eu zic ca 'fura curent' ceva, sau e defect demarorul, mai exact periile (carbunii) trebuie schimbati.