| SLexuS a întrebat:

De cateva zile, volanul masinii este foarte sensibil, se misca foarte usor, iar la viteze de peste 70-80, masina este foarte instabila, totul a inceput cand am dat intr-o groapa care nu prea am putut sa o evit, de la ce poate fi? Directia, casetea de directie?

O s-o duc la mecanic, dar sa stiu la ce ma astept

Răspuns Câştigător
| DanielEmil a răspuns:

Din descrierea dvs intuiesc ca in urma impactului cu groapa s-a dereglat ceva in sistemul de directie (de obicei se defecteaza bieletele de directie, articulatiile cedeaza) si posibil sa fie afectat si sistemul servo-directie si este necesar sa o reparati urgent pentru a fi in siguranta. Sistemul de servo-directie, pneumatic sau electric, are rolul doar de a amplifica momentul atunci cand rotiti de volan la viteze mici si de a,, intari" volanul la viteze mari. Verificarea de baza este la un service auto pe stand de directie! Verificarea de urgenta se poate face si in parcare cu un mecanic priceput dar recomandarea mea expresa este sa faceti diagnosticarea si apoi imediat reparatiile necesare.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu cumva ai servodirecție electrică?

| SLexuS explică (pentru sierra1):

Este electrica din cate stiu

| sierra1 a răspuns (pentru SLexuS):

Trebuie o resetare/calibrare din soft specializat (de pe un computer)

| SLexuS explică (pentru sierra1):

Am facut asta fix acum o luna

| sierra1 a răspuns (pentru SLexuS):

Si?

| SLexuS explică (pentru sierra1):

A mers bine cand am facut asta, insa cam in 2-3 saptamani usor usor revenea la normal

| sierra1 a răspuns (pentru SLexuS):

Atunci mai sunt probleme la contactele electrice probabil - softul nu se pierde dând intr-o groapă

| SLexuS explică (pentru sierra1):

Mai am problema urmatoare, cand misca foarte putin volanul masina inca merge drept, trebuie sa misc putin mai mult ca sa se miste stanga respectiv dreapta si da, cam cand dau in gropi parca incepe sa mearga din ce in ce mai urat, dar n-am ce sa le fac, ca drumul e plin de ele.

Si ce as putea sa fac sa scap definitiv sau o perioada mai lunga de problema, ca sa fac directia mereu in fiecare luna nu suna asa bine.

| sierra1 a răspuns (pentru SLexuS):

"Si ce as putea sa fac sa..." - O vizită la service, nu faci online intervenții și revizii la mașină!

...cu plăcere!

| SLexuS explică (pentru sierra1):

" O s-o duc la mecanic, dar sa stiu la ce ma astept"