| anonim_4396 a întrebat:

De ce femeile conduc mai rau ca barbatii?

40 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns (pentru Catrice):

Ai dreptate, daca au luat astia tot uleiul de prin super-marketuri...

| CleanHeart a răspuns:

Un studiu suna asa ' femeile conduc mai bine si barbatii sunt expusi de 4 ori mai mult la accidente ' nu conducem chiar asa groaznic.

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Conduc mai bine pentru ca sunt mai atente. Dar nu are legatura adrenalina cu capacitatea de a conduce, ele in general au simtul orientarii mai slab, asta genetic, poate nu se orienteaza, nu stiu.

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o impresie eronata, din cauza arogantei si mandriei personale a barbatilor.
Statisticile spun ca sunt de 3 ori mai mult barbati care fac accidente, decat femei, deci conduc mult mai rau ca femeiele.

| UniData a răspuns:

Nu ai scris intrebarea corect de asta multi iti sar in cap. Da, femeile sunt soferite mai putin bune ca barbatii. Parcat? Parcat cu spatele? Parcat lateral? Plecat de pe loc in deal? Da, sunt bune soferite ca merg cu 10 km sub limita legala peste tot, de asta nu fac accidente. Nu sunt stereotipuri, nu este rautate, nu este nimic de genul. Daca s-ar da lege s-ar interzice carnetul barbatilor din cauza ca conduc cu viteza si multi cand sunt beti. La femei ar trebui sa se interzica pentru ca au 2 picioare stangi si se pierd la volan la primul claxon care il aud din spate. Incurc pedalele mult. Daca nu ma credeti, vedeti pe Youtube. Cati oameni nu au fost calcati pe trecere de catre femei care in loc sa opreasca masina de tot, au accelerat in ultima secunda. Nu mai zic de muritul motorului ca uita sa calce si ambreajul. Repet, nu e rautate. E realitatea.

| AwGenetix a răspuns:

Femeile nu pot avea atentie distributiva. este un handicap in privința asta, cu care s-au născut.

la bărbat, atenția distributiva este ceva înnăscut, tangent cu vânătoarea.

Mai pe scurt, cu cat e mai femeie, cu atât conduce mai prost.

Asta nu înseamnă ca o femeie nu poate conduce. Dar pentru ca ele conduc într-un trafic comun, par țestoase lente in gândire.

Dar le iubim, nu? Unde mai pui ca asta e singura calitate a bărbatului. Vânătoare si condus. In rest. ele fac totul mai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Este doar o generalizare proasta, fiindca statisticile accidentelor spun de fapt, taman pe dos!

| minrest a răspuns:

Chiar acum m-a adus acasa o femeie, taximetrista, conducea foarte bine, e taximetrista de un an si ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, statisticile arata taman pe dos, din cauza ca procentajul de soferi masculi este de 2-3 ori mai mare.

| mgtow a răspuns:

Poate le e frica la volan sau le sta gandu in alta parte