| Anomim2025 a întrebat:

De ce Mazda nu este o marcă cunoscută în România cum este BMW-ul sau Audi-ul?

Răspuns Câştigător
| Daniel09857 a răspuns:

Pentru ca BMW si Audi sunt cele mai bune marci, cu un renume adevarat in industria auto, ca masini foarte fiabile, serioase, ce iti ofera prestanta si te fac sa te simti bine, nu cred ca te-ai simti la fel de bine intr-o Mazda, de exemplu in comparatie cu felul in care te simti intr-un bmw sau mercedes, crede-ma ca stiu ce spun...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Daniel09857):

M-aș simți mai bine într-o Mazda de 5000 de euro decât într-un BMW sau Audi luat la același pret.
La modele mai scumpe, evident, și eu aș alege mașini premium, dar majoritatea românilor își iau ultimele hârburi din Germania.

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e o masina care atrage atentia, cam depasita estetic la aparenta si nu e cautata mult prin europa

| sierra1 a răspuns:

Germania e mai aproape decât Japonia

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca rrumanasii se iau unul dupa altul, cumpara cazane mai sobre decat Loganul, si le lauda ca prostii. Cine vrea sa-si ia masina "sofisticata", isi ia Audi, adica acelasi Volkswagen, dar cu alt aspect.
Multi se tem de pretul pieselor, si de lipsa de mecanici "priceputi" la altceva decat Logan, VW si Opel. Adevarul e ca nici pentru astea nu sunt mecanici.
Daca ii arati unui "masinist" de rand o Alfa Romeo, incepe sa urle ca e stricacioasa, ca se duce electrica... Dupa cativa ani de stat intre ele, nu am vazut nici macar un bec ars la ele.
VW Golf, adica emblema oricarui flamand cu credit sau subventie APIA, e probabil cel mai incomplet automobil popular. Nu are mai nimic, in afara de tapiterie rezistenta, si caroserie frumos desenata.
Eu zic sa nu-ti mai pierzi timpul intrebandu-te de unde au rasarit idiotii, cumpara-ti ceva diferit, daca 'simti' diferit.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar de BMW e39 ce parere ai?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Arata misto.
Probleme cu racirea, probleme cu pompele de injectie la diesel 2.0 si 2.5, confort cam slab, aderenta scazuta, masina periculoasa.
Eu ma tot gandesc sa cumpar o masina undeva intre 1500 si 2500 euro, dar nu imi trebuie nici la jumatate de pret, masini din lista asta:
-Passat b5-5.5/Audi A4
-Golf/Bora/Leon/Toledo/Octavia
-BMW E46 sau E39 (sau orice BMW)
-Rover 75.
Am mai ramas doar cu Alfa 156, Vectra, Megane, Focus si C180 ca optiuni.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sincer nici eu nu stiu ce sa iau, as lua bmw sau passat dar cine stie cati bani trebuie sa bag la reparatii, mai ales ca nu fac multi km pe an daca fac 10. 000km, nu stiu daca merita sa iau diesel.
As lua ceva rezistent sa nu rugineasca, urasc rugina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Am avut Passat b5 cu motor AFN, o mare dezamagire. Scaunele extrem de proaste, te doare spatele imediat ce urci, consumabilele multe si scumpe, cedeaza multe la ea, iar reparatiile sunt complicate. Nu merita numita limuzina, e o porcarie fara gust.
Dintre Passat si seria 3 sau 5, dupa anul 2000, iti recomand BMW, pentru ca sunt masini premium. Stai confortabil, se conduce placut. Macar te simti bine in ea. Intretinerea mi se pare mai simpla decat la Passat, pentru ca piesele sunt accesibile, si au principii simple. Passat are foarte multe piese, dar degeaba, ca nu e misto la condus, nu are nici un feeling.

| Nimeni10 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Rar găsești Bmw întreținut si îngrijită, majorarea îs forjate de șoferii de duminica as lua un 46 dar mi-e frica de diesel cu taxele cică vor fi interzise, iar dacă iei benzinar te rupe la consum

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nimeni10):

Eu nu ma stresez deloc cu taxele. Am un diesel euro 2, dar nu prea cred ca o sa ajunga astia sa creeze vreo lege. Nu uita ca avem psd-ul in guvern, iar ala care stia sa formuleze legile a plecat la alt partid... Pana la urmatoarele alegeri, avem doar mascarici care se fac de rahat.

| relian a răspuns:

Nu este cunoscuta? Eu cred ca tti au auzit de mazda ca masina.Ca oamenii cumpara alte trotinete, este pentru ca astea ce spui tu bmw audi is mai multe ca mazda. Daca e sa o luam asa ca si masina orice masina germana este mai buna ca o mazda, de aici si faptul ca multi oameni cauta sa ia ceva mai bun chiar daca sunt folosite si is rable, sunt si ieftine, un bmw folosit e mai ieftin ca o mazda care nu ai de unde sa o cumperi. Unia vad se intrec in prostie, auzi la unia e ca si la iphone.Mai intai trebuie sa ai telefoane de la mai multi producatori, sa le si folosesti destul ca sa poti veni apoi sa spui e doara un nume.Asa si la masini, bmw, mercedes nu-s doara nume, sunt masini de calitate, mult mai de calitate decat mamsinile japoneze.La o masina nu conteaza doara motoru, masina de aia e masina sa conteze orice, pana la urma voi va uitalti la masini si la tobe si la faruri si la plastice, la orice, deci masinile astea germane sunt de calitate.Asa si la telefoane nu este iphone doara cai iphone, este cel mai de calitate iphone la momentu asta in lume.Asa cum pe mai toti intereseaza si cum arata, ce suruburi, cum se imbina si etc un telefon sau o masina asa si la aiphone totu este perfect.
Urcate in mazda si o sa vezi cum te simti. Urcate in bmw, audi, mercedes si sa vezi cum te simti.Cand te urci intr-o mazda dintr-o data vezi aruncata mai stiu eu pe unde o mamaliga de boxa, difuzor cei ala asa inestetic, ca marime, ca forma ca tot, nici nu spui ca ar trebuie sa fie acolo.Si multe alte chestii de genul asta.Eu mereu ma urc in masini, ma gasi cu cineva curand ca vai Lexus e mai tare ca bmw, ma urcai in masina si i-am aratat uite frate aia ti se pare in regula? Aaaa ca nu dar ca lui tot lexus ii place mai mult.Deci aici e vorba de calitate de fiabilitate si etc, iar masinile astea germane le are, pe cand o mazda nu prea.Degeaba ai dotari daca is ca dracu puse, ca si cum ai vedea o fata cu un ditai curu, sau ditai sanii iar mijlocu f subtire, sau un barbat cu bratele f lungi.La oameni ca si la lucruri totu trebuie sa fie intr-o proportie balansate, nu sa vezi un om cu urechi de elefant laughing sau cu brate de gorila, cum ti sar parea? Restu ce spun cunoscatorii astia pe aici, ei nici dacie nu au, dar se dau mari loviti, ca ar cunoaste.Sa vina sa isi dea cu parerea unia care au, care au avut, sau care conduc astfel de masini.Nu dealde romanii astia de pe aici care au cate o epava si deja sunt toti mari cunoscatori de masini.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atunci cand stii ce inseamna performanta fiabilitate si cunsum-per Kw: te uiti de 3 ori la ce ofera Mazda. Aparent performanta dar... dezamageste cunoscatorii. :'(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce întrebare...laughing
Ai văzut tu interlopi, bulibașe, mafioți de prin filme, etc, să umble în Mazda?big grin

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sa n-o dam nici in cealalta parte. Nu l-am vazut pe Bond (James Bond) conducand vreo Mazda. Asta nu inseamna ca nu este enervant cand vezi atatea Audi, BMW-uri, Mercedesuri etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Păi e enervant, tocmai asta am spus și eu, oare de unde se inspiră românii?big grin
Mai ales că majoritatea sunt alergate la maxim în Germania și au motor Diesel de nu poți respira când e unul în fața ta.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa sugerez ca Bond nu face parte din categoria aceea de bulibase si mafioti (cel putin in mintea mea) si ma zgaria pe creier cand vedeam brand-urile respective conduse de el. Dar imi pun sufletul in Aston Martin-ul ala...

| PumpkinDoll a răspuns:

Ai uitat de mertanrolling on the floorDaca n-ai Bemveu,Audi sau Mertan nu ai Valoare,nu esti talento$ fara asa ceva,nu esti idolul la femei si bosu' la smecheri.
-Haolo, ce faci mo, da nu-i cam paradita masina asta?
-Ce daca mei cumetre, ie bemveu? Avem valoare? Ce mai vrei?
-Asa e ma, mancati-as!
Mai is aia care stau aplecati la capsuni doar ca sa vina cu bemveu in tara, sa vada lumea.Acum nu inseamna ca daca ai una din marcile astea esti neaparat cocalar, dar cei mai multi...darolling on the floor

| venividivici2017 a răspuns:

Te-ai intrebat vreodata:"De ce sunt atat de multi prosti care nu au nimic in comun cu ceea ce fac dar totusi ne conduc?" Probabil daca ai asocia aceste doua intrebari, raspunsul ar fi unul comun:fiindca traim in Romania.

| venividivici2017 a răspuns:

Romania e tara prostiei intruchipate, tara fitelor.Nu conteaza daca nu ai casa si inca locuiesti cu ai tai,conteaza masina Audi din fata blocului si creditul la banca. Fala este prea mare in Romania, sa ai mai mult ca vecinul tau, sa ai cel mai mare rahat in care sa iti incapa toata prostia, nesimtirea, hotia.Personal,aici unde ma aflu,mai vad cate o masina,cate un Ferrari, Lamborghini, un BMW samd...dar marea majoritatea a oamenilor sunt "basic" cand vine vorba de gusturi la masini, toate marcile si cam acelasi pret. Oamenii sunt mai fericiti, mai linistiti in trafic si cu drumuri mult mai bune.

| Kely2820 a răspuns:

Pentru ca romanul sa obișnuit cu bmw-ul, chiar daca nu e o masina cu dotări ca la o mazda, la fel si cu iphone-ul, toti cred ca daca ai iphone ai valoare, in alte tari nu exista asa ceva. Practic la noi faza e sa arate bine si atunci inseamna ca e bun

| Lostlyric a răspuns (pentru Kely2820):

Te corectez putin: in tara noastra, daca ai IPhone, ai valoare. In alte tari, daca ai IPhone, cu siguranta nu ai ultimul model de IPhone si trebuie sa-l dai la reciclat sau sa-l arunci la cosul de gunoi in asteptarea urmatorului model.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Dintre toți străinii întâlniți de mine (și am întâlnit câțiva), foarte puțini au iPhone. La majoritatea am văzut: ZTE, Xiaomi, Huawei, Samsung, Asus. Deci n-aș zice că e chiar așa.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intelege gresit. Sunt impotriva snobismului. Insa in U.S., ca in orice alta tara, ai incredere in mine cand iti spun ca majoritatea sunt la fel de snobi daca nu chiar mai mult decat in tara noastra. Acolo, e snobismul, la noi, doar prostia.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Telefonul meu de rezerva il am de vreo 8 ani. E un Nokia destul de vechi. Nu este "smart". E depasit cu mult de vremurile din ziua de astazi si totusi, am telefon si isi face treaba pentru care a fost creat. Mentalitatea majoritatii este ca ori trebuie sa ai ultimul model din brand-ul cel mai popular, ori ...cui ii pasa? Trebuie sa mi-l permit. Cred ca mentalitatea sanatoasa e tocmai asta: am nevoie de un telefon, pentru ca am nevoie de un telefon, nu de un laptop, nu de o camera video/foto, nu de o masina si nici de o clatita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

În US n-am fost, dar am întâlnit grupuri de spanioli, italieni, etc, iar la majoritatea n-am văzut snobism. big grin

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel fara nume, nu ma contraziceam cu tine. Aduceam completari la cele spuse de tine. Tu te-ai invartit in cercuri in care oamenii aveau un acoperis deasupra scafarliei, nu le ploua direct in gat.
Dar majoritatea populatiilor sunt conduse de ideile de mai sus.

| GKev a răspuns:

Pentru ca 'Hai sa moara ma, Giani ia uite ce a3 am gasit la 2 mii de euro da ma are rulaj de 600. 000km da nu are nmc"

| Sarmalementolate a răspuns:

Pentru ca românii nu prea au gusturi în ceea ce privește masini. (Mașina mea preferata este Mazda RX-7)