| celmaitarenume a întrebat:

De ce pornește masina greu? Nu e foarte frig afara, aproximativ -2 grade si a pornit destul de greu si parca a tremurat cateva secunde iar turatia a stat cam ridicata, apoi a scazut sub 1, cum e normal. Am schimbat recent releul de bujii, bujiile sunt ok, injectoarele la fel... oare din ce cauza porneste asa greu?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pe diesel? daca e pe diesel si masina e mai veche...e cam normal sa porneasc mai greu. Pe benzina trebuie sa porneasca rapid, poate sa fie si bateria cam descarcata daca e mai veche si nu faci drumuri mai lungi cu masina sa se incarce bateria, daca mergi numai de la magazin-acasa atunci nu are cand sa se incarce cum trebuie. Cand e frig cam toate fac figuri, numai pe benzina si daca sunt mai noi nu au treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru celmaitarenume):

Pai daca e diesel si nici nu e chiar noua, e cam normal sa nu porneasca din prima, are si ea o varsta. Cele pe diesel pornesc mai greu, nu au aprinderea la fel de rapida ca benzina. la -2 grade e frig. la mine nu mai porneste din cauza bateriei, trebuie o sa mai incarc de la acumulator, si macar ca masina e pe benzina. Frigul afecteaza bateria si pornirea, uleiul rece-motorul rece mai ales la diesel e mai naspa