| ionutz9212 a întrebat:

Am un golf 3 19 tdi din 95. Problema e ca nu mi se aprinde becul la bujii decat daca e frig afara si nu o pornesc o zi intreaga si peste zi porneste greu din cauza asta, mentionez ca dupa ce porneste si se incalzeste motorul poreste la sfert la urmatoarele porniri. Inca ceva, sub capota in partea stanga a masinii chiar sub stergator e un senzor cu mai multe fire si cu un capac de plastic transparent, sub acel capac e o punte de cupru care e arsa, am facut eu alta dintr-o bucata de tabla si s-a ars si aia...sa fie oare aia problema? Adica ala e senzorul de temperatura care cupleaza releul de bujii? Multumesc anticipat si dau funda cui ma ajuta.

5 răspunsuri:
| Pardelian a răspuns:

Incearca sa schimbi filtrul de motorina. si pe viitor incearca sa mergi la mecanic eventual mai multi ca sa fii sigur ca nu te pacaleste. intretineti-va masinile

| ionutz9212 explică (pentru Pardelian):

Am schimbat toate filtrele (aier, combustibil si ulei cand am facut schimbul de ulei) oricum ce legatura au filtrele cu bujiile?

| Pardelian a răspuns (pentru ionutz9212):

Si pe ce traseu crezi ca ajunge motorina la injectoare? Daca filtrul de motorina e vechi/imbacsit cu apa nu mai porneste masina cum trebuie

| ionutz9212 explică (pentru Pardelian):

Se pare ca nu am cu cine vorbii...eu am probleme cu bujiile incandescente, nu functioneaza corespunzator, e o problema electrica si repet am schimbat recent toate filtrele posibile inclusiv filtrul de carburant!

| Pardelian a răspuns (pentru ionutz9212):

Si atunci ce mai astepti fuguta la un electrician auto-nu suntem noi clarvazatori sa stim exact rezolvarea la problema ta. incearca sa schimbi bujiile-cumpara bujii incandescente noi si vezi daca mai persista problema