| xSega a întrebat:

De ce prețul mașinilor nu scade? De exemplu mașini vechi chiar și din 2000 sunt scumpe

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai importanta cauza, in Romania, este eliminarea timbrului de mediu, ce a dus la inversarea raportului cerere/oferta. Prin eliminarea acestei taxe a devenit foarte ieftina inmatricularea si atunci cererea de masini second-hand a crescut foarte mult, se pare ca de cca 4-5 ori fata de perioada anterioara si oferta a ramas cam aceeasi.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat de ieftine ai vrea sa fie? Sunt masini din 2000 care costa si sub 1000euro

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cat de mult sa scada? Doar valoarea materialelor reciclabile dintr-o masina daca ai desface-o bucatica cu bucatica se apropie de 1000 de lei. Ori gasesti destul de multe masini la 1000-1500 de lei perfect functionale, inscrise in circulatie in Romania si cu ITP valabil. Adica masini care pot fi cumparate cu un singur salariu mic.

| xSega explică (pentru andreia67):

Nu am văzut niciodată mașini la prețul asta, chiar și un Matiz e peste 2000 de lei

| andreia67 a răspuns (pentru xSega):

Tico, Renault Twingo, astea sunt marcile care ma interesau pe mine. Si am gasit la banii astia.