| mtw123 a întrebat:

De obicei un passat b6 an 2007 2.0 tdi bmp 4 motion cu ce kit de ambreiaj vine din fabrica? Luk sau sachs?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are prea mare importanta deoarece sunt cam la acelasi nivel, acelasi nu identic
Sachs este considerat totusi peste LUK de catre toti internautii care au cumparat produse de la ei si de la luk, insa si pretul este usor mai mare, daca ai observat astawinking
Din punctul meu de vedere Sachs este firma "premium", in schimb LUK echipeaza foarte multe masini noi nemtesti si nu numai, cu ambreiaje de fabrica, deci tine de gusturi mai mult.
Nu stiu exact cu ce vine la passatul tau, insa se poate afla foarte usor cu ajutorul seriei de sasiu, mergi la orice magazin de piese auto si vei afla daca e vorba de LUK sau sachs
Cum am zis sunt bune ambele.
Eu la asiatice am cumparat pana acum EXEDY -asa vine la majoritatea ca si original, kitul e de talia unui sachs original ca si pret, ca si fiabilitate nu mai stiu, ca am renuntat cu multi ani in urma la masinile nemtesti si mai ales la diesel!
si exedy face ca si sachs si pentru masini de performanta gen masini de 600-700 CP de fabrica, sachs am vazut ca are kituri speciale pentru masini super tunate de alea folosite la drag racing, dar pretul acelor ambreiaje este enorm, evident.
Eu as cumpara sachs daca ar fi dupa mine, e de renume mondial, daca pretul este mult mai mic pentru Luk atunci poti pune luk, nu e o firma slaba nici aceasta!
Nu stiu la ce zici tu kit ambreiaj, in vorbirea curenta printre soferi e una si in ceea ce priveste partea tehnica auto e alta.
In vorbire uzuala kit ambreiaj pentru noi soferii inseamna : placa de presiune+ disc ambreiaj+ rulment de presiune
In realitate si corect kitul ambreiaj este format din kitul ambreiaj descris mai sus + volant (pe care majoritatea o numim gresit volanta) iar pretul este mult mai mare pentru ca contine si volantul!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intreaba pe un grup de posesori de pe Facebook, sau pe vwforum (daca mai este activitate acolo).
Aici bag mana in foc ca nu e vreunul in tema cu asa ceva, vei primi doar raspunsuri aberante.
Chiar e important sa mergi pe marca OE, indiferent care ar fi aia.

| ChiperiSimionas a răspuns:

Nu poti generaliza. De multe ori depinde de lot. Parerea mea este ca cei de la LUK sunt un pic mai buni.

https://anunturi-piese.ro/......3g141015n/