| VanessaTPU a întrebat:

Dealerul poate afla in legatura cu termenul de livrare mai exact al masinii? la inceput toti spun "2-3 saptamani, posibil si mai devreme"insa mai toti care au asteptat masina se plang ca e posibil sa depaseasca termenulhappy.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Lucrez in domeniu de ani buni, deci ce iti spun este foarte precis. Importatorul este singurul care stie cat de cat exact cand va ajunge masina (nici el nu poate prevedea anumite intarzieri), dealerul este la mana lui si a transportatorului.
Avand in vedere ca masina ta era deja produsa la momentul achizitiei, totul depinde de transport, care este foarte ciudat pentru cei care nu cunosc sistemul. Pe scurt, atunci cand tu ai platit avansul, dealerul a lansat comanda catre importator. Asta nu se face inainte ca banii sa intre in contul dealerului, ceea ce inseamna inca 24 de ore. Importatorul are 24 de ore la dispozitie sa lanseze comanda catre firma de logistica, care are masina in parc, probabil undeva in Franta. PArcul respectiv are un termen de cateva zile (de obicei 5) pentru a pregati masina pentru livrare, moment din care transportatorul are de obicei 2 zile la dispozitie pentru a o ridica. Din nefericire, firmele nu fac transport direct Franta-Romania, ci masina trece prin mai multe depozite intermediare pana sa ajunga in tara. Pe distante lungi intre depozite se foloseste de obicei transportul pe calea ferata, ceea ce inseamna o zi pentru incarcare, o zi pentru formarea trenului, cateva zile bune pe drum, doua-trei zile de la sosire pana la descarcare. In fiecare depozit masina trece prin mai multe proceduri, preluare-depozitare-pregatire pentru transport, care dureaza tot cu zilele, astfel ca vor trece zile bune pana cand masina sa ajunga in depozitul final, din Romania. De aici mai dureaza 2-3 zile pana se gaseste un grupaj optim pentru ca masina sa fie transportata la dealer, care in cateva ore o pregateste pentru livrare.
Asadar 3 saptamani este un termen obisnuit, iar transportatorul nu raporteaza dealerului nimic. Importatorul nu da nici el detalii, comunica doar ca masina a plecat din depozitul initial si eventual cand a ajuns in depozitul din tara.
Daca masina mai sufera si o mica avarie pe drum, termenul se prelungeste si mai multwinking.

7 răspunsuri:
| MaxiValau a răspuns:

Masina mea era deja facuta, inainte sa dau comanda. Ira intr-un parc de masini. Pana au fost gata toate actele a durat 3 saptamana. In a treia saptamana. mi-am luat masina. Precizez ca este un Renaul.

| Solovey a răspuns:

Asculta pe tatal meu astia cu livrarea masinii puteau sai ia 3000 E asa ca daca iti cer banii din inainte apoi nu da nici un banut. achta doar daca masina este deja adusa nu cadea la plasa

| VanessaTPU explică:

Am si intrebat daca stie exact si mi-a spus ca nu stie absolut nimic.decat ca va suna sa anunte cand e pe aproape...

| VanessaTPU explică:

Foarte detaliathappy.Ms.In sfarsit ma lamurii cum sta treaba si cu livrarea asta

| gioia a răspuns:

Dealerul stie sigur cand ii vine masina. in general stiu toti in ce etapa a productie se afla, daca e in vama sau chestii din astea

| InFiNiTi13 a răspuns:

Conteaza in ce tara e facuta masina daca vine din china stai aproape o lunahappy sa vina

| bogdanel249 a răspuns:

Nu stie pe moment dar poate afla daca da un telefon happy.