| SG1995 a întrebat:

Deci am o anumită formă de epilepsie pe bază de convulsi febrile dar nu am mai avut probleme de vreo 10 ani. Problema stă cam așa: Am și deficiență de atenție și sincer mi-ar fi teamă de aglomerație, dar aș dori să am un mijloc de transport automat. Există vreo șansă să conduc ceva? Din ce-am înțeles nici cu bicicleta nu pot circula public. A da am deficit de auz și port proteză auditivă.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, legal nu ai voie sa conduci nimic auto.
Epilepsia este un diagnostic grav, la care nu este permisa sofarea unui autovehicul.

Nu-ti ramane decat bicicleta, pentru ca ai deja proteza auditiva, apoi chiar surzii pot merge cu bicicleta, pentru ca ai oglinzi laterale in care te poti uita si ochii iti sunt buni.

| SG1995 explică (pentru Violleta2022):

Păi nici eu nu mă gândeam la un anumit vehicul auto, dar nici nu e la îndemână mersul cu bicicleta, nu există vreo alternativă?

| anss23 a răspuns:

Referitor la deficitul de auz, atata timp cat auzul tau e in parametri normali cat timp porti proteza auditiva nu cred ca mai reprezinta o problema dpdv legal in cazul conducerii unui vehicul.Cat despre epilepsie, daca nu ai mai avut nicio problema de 10 ani ar trebui sa te duci iar la o consultatie, eventual sa ceri inca o parere de la alt medic si sa ii adresezi aceste intrebari referitoare la condus chiar lui.