| anonimulxxxhd a întrebat:

Deci am un ford k.a din 2003 si se incalzeste apa de la radiator(din borcan) mentionez ca termostatul e dat jos fiindca s-a blocat si am luat altul nou(nu l am pus inca) dar cand m-am dus la service mi au spus ca nu e termostatul ca chiuloasa si garnitura de chiuloasa, ce parere aveti si daca e chiuloasa cat ar costa?

si cand se incalzeste sa bag apa sau sa las la relantiv ca ies aburi de sub capota
sau sa bag apa, nu curge apa si nu este ulei in apa din borcaan

1 răspuns:
| Ironwin a răspuns:

Nu mai circula cu masina, risti sa calezi motorul si o sa te coste mult mai mult. Daca totusi mergi cu ea, atunci cand ies aburi opresti motorul si completezi cu apa daca este nevoie ATENTIE SA NU TE ARZI CAND DESCHIZI BUSONUL. Defectiunea exacta se va constanta la demontarea chiulasei, de obicei se arde garnitura de chiulasa mai rar se fisureaza chiulasa. Daca este garnitura de chiulasa arsa o sa scapi relativ ieftin, probabil 150-300, depinde foarte mult de pretul manoperei. Pretul garnituri este pe undeva intre 35-50 de lei, depinde de ce motor ai si producatorul garnituri.
Uite un link : https://www.autoeco.ro/garnitura-chiuloasa/ford-ka+rb_-1.3+i/12059/