| anonimulxxxhd a întrebat:

Deci am un ford k.a din 2003 si se incalzeste apa de la radiator mentionez ca termostatul e dat jos fiindca s-a blocat si am luat altul nou dar cand m-am dus la service mi au spus ca nu e termostatul ca chiuloasa si garnitura de chiuloasa, ce parere aveti si daca e chiuloasa cat ar costa?
si cand se incalzeste sa bag apa sau sa las la relantiv ca ies aburi de sub capota

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ar fi de la garnitura de chiulasa asta ar insemna ori ca pierzi apa afara ori se duce in baia de ulei, chestii ce le poti verifica fara sa te duci nicaeri. Daca apa fierbe in radiator ce legatura are chiulasa nu vad.Garnitura de chiulasa daca e rupta undeva dar nu la galeriile de apa ce are a face nu vad sa faca sa fiarba apa.Pot iesi aburi daca ar fi garnitura rupta apa ar iesi pe undeva, ar ramane putina si normal ca ar fierbe.Acum ca o fi garnitura poate sa fie, dar chiulasa ce sa aiba adica? Chiulasa daca e defecta nu iti fierbe apa nicaeri.Cat costa ce anume? Daca e doara garnitura te costa garnitura plus manopera, dat chiulasa jos si pus garnitura.Acum daca dai chiulasa jos aia or sa zica so verifice ca tot o dai jos,deci sa tio planeze sau cum se zice,sa verifice scaunele la supape, eventual sa ti le refaca, sa-ti pui garnituri la valve noi, deci asta or sa iti zica sigur, dar cat costa pe ei trebuie sa-i intrebi.Apa ar mai putea fierbe daca nu merge pompa, daca nu merge ventilatoru cam astea ar fi posibilele cauze.Garnitura de chiulasa sa pierzi apa, ventilatoru ori sa nu mai mearga deloc ori functioneaza defectos, pompa ceea ce e cam greu sau rar sa stiu si eu sa se rupa turbina aia si sa se roteasca in gol, deci nu stiu daca vezi asa ceva si termostatu care zici ca este scos, astea sunt posibile cauze.

| anonimulxxxhd explică:

Mentionez ca nici acum nu e pus termostatul

| mocanassorinas a răspuns:

Verifica rizinele (inelele, calitourile) de la capac pe unde torni apa
Tiam scris in mai multe feluri ca nu stiu cum sa intelegi

| anonimulxxxhd explică (pentru mocanassorinas):

De ce sa fac asta?

| Ionut29897 a răspuns (pentru mocanassorinas):

Hai ca iti zic eu Ce sa faci si revi cu raspunsul
Uita-te daca ai ulei in borcanul de apa, daca ai e garnitura de chiuloasa

cand se infoaca apa vezi daca iti baga caldura in masina

poate fi si pompa de apa sau sa fie infundat radiatorul. Vezi daca iti curge apa sub masina.

NICIODATA CAND SE INCALZESTE APA NU DESFACE BORCANUL DE APA RISTI SA TE OPARESTI!
Si cel mai bine e atunci cand bagi apa sa lasi motorul La relanti sa-si faca apa circuitul in motor.

| anonimulxxxhd explică (pentru Ionut29897):

Nu am ulei in apa si nu curge sub masina, termostatul nu e pus el sa fie cauza?

| Ionut29897 a răspuns (pentru anonimulxxxhd):

Monteaza termostatul, nu e munca grea si zi Ce ai rezolvat.

Atatia oameni aici trebuie sa-i dam de cap astia de La service nu stiu altceva numai sa ne faca de bani

| anonimulxxxhd explică (pentru Ionut29897):

Si daca o sa fie chiuloasa cat o sa ma coste?

| Ionut29897 a răspuns (pentru anonimulxxxhd):

Chiuloasa Second Maxim 400lei iar garnitura 50-80 lei ma indoiesc sa fie chiuloasa

| anonimulxxxhd explică (pentru Ionut29897):

Rectificata cica trebuie deci 500 de lei? :O

| Ionut29897 a răspuns (pentru anonimulxxxhd):

Nu merita, mai bine pui alta si cauta un mecanic Bun.

Eu am un Focus DIN 2003 cand a inghetat mi-a aruncat un dop de gheata afara am fost cu ea La x mecanic a facut-o cica si La doua zile curgea apa afara DIN motor.

Cand m-am uitat peste dopul vechi a pus poxilina si mi-a luat 170 de lei

am mers sa-mi cumpar dop sa mi-l fac eu am platit Pe el 3lei