| valex a întrebat:

Sall TPU, Azi vin cu alta problema si sper sa-i dau de cap cu ajutorul vostru, acum cateva luni am schimbat garnitura de chiuloasa la dacia 1400 segmentii si si niste garnituri ce vin peste camasi (nu cunosc prea bine mecanica), toate bune si frummoase pana in momentu cand a inceput sa-mi scada apa din borcan si nu stiu unde se duce pentru ca am verificat si uleiul si vasu de expansiune( nu sunt pete de ulei in el ) nu fierbe temperatura sata la jumatate masina functioneaza cum trebuie, singura nedumerire pe care o am este urmatoarea cand o pornesc scoate abur( am inteles ca este condens pana se incalzeste motoru')dar si dupa c fac cativa km buni si se ridica apa la jumatate parca tot mai scoate abur( mentionez nu scoate asa tare incat sa nu se mai vada nimic in urma mea ) ce parere aveti ( inca cv chiuloasa nu a fost stransa a 2 a oara Dbig grinbig grinbig grinhappy multumesc dau funda

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Strange chiulasa a 2 oara! Si se rezolva. daca mai mergi cu ea asa, risti sa arzi garnitura de chiulasa. Daca nu se rezolva ma contactezi.Si sa stii ca acele inele se pun sub cilindru(camasa) pentru a etansa sa nu intre apa in baie.Bafta!

| valex explică (pentru onasis1961):

Te pricepi la mecanica? eu sunt din phbig grin daca esti din zona poate vin q daciana la control

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

I-mi pare rau! Eu din Oltenia! Dar daca mai probleme, contacteaza-ma! Lucrez de peste 30 de ani in domeniu.O zi buna!

| valex explică (pentru onasis1961):

Oke mersi mult

| valex explică (pentru onasis1961):

Si daca o sa pierd apa in continuare ce ar mai trebuii sa schimb ca am innebunit le-am schmbat pe toate garnitura de chiuloasa, garniturilea alea care fixeaza camasa, cred ca ii dau foc big grin nu stiu ce sa-i mai fac, multumesc pentru sfaturi

| onasis1961 a răspuns:

Cand scoate condens pe esapament, pune putin pe limba. Daca e putin dulceag este antiger si vine de la motor. Daca nu e dulceag, nu este niciun pericol este condens de frig.

| valex explică (pentru onasis1961):

Oke multumesc mult de sfaturi, am vorbit q un prieten care este mecanic si mi-a spus in felu urmator sa dau o gaura in toba k s-ar putea s am apa in ea si sa se scurga, cucateva luni in urma am avut apa in toba si mi-a inghetzat acolo si a trebuit sa dau toba jos sa o dezghetz big grinD: k nu-mi mai pornea masina, multumesc de informatii sunt foarte folositoare

| onasis1961 a răspuns:

Cu placere! Si alta data!