| andreiandronic a întrebat:

Deci..Am un passat model 2004 diesel motor 1.9, 131 cai 4motion.
Am vrut sa fac pentru prima data drifturi si am cam exagerat putin...
Motorul era rece...si am mers cu ea 5 minute apoi ma duc undeva unde e multa zapada si dau treapta 1 apoi incep sa ma joc cu ea accelerata la maxim... 5200 rotatii cu acul pe rosu
Dupa un minut fix de joaca..iesea abur sau fum de sub capota si mirosea urat..cumva a ars...dar mirosul nu a persistat.
Credeti ca sunt sanse sa fi stricat ceva?
Sau ce imi recomandati sa fac data viitoare cand ma joc...
Multumesc aticipat.

4 răspunsuri:
| alexwahl a răspuns:

Cum sta cu nivelul apei? Ai scut sub masina? Daca nu, probabil a sarit zapada pe toba de esapament. Te ai uitat la temperatura apei atunci cand a iesit fum? Daca motorul are pierdere de apa, si apa curge pe anumite piese fierbinti, iasa fum.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Daca nu apare nici un martor in bord iar antigelul si uleiul si-au pastrat culoare normala nu are nimic. Era frig afara si motorul a fost cald.

| andreiandronic explică (pentru IFeelS0Alone):

Eu oricum trebuie sa schimb uleiul este cam dus

| IFeelS0Alone a răspuns (pentru andreiandronic):

Pai daca ungerea nu se produce 100% normal cu ulei bun o sa frece metal pe metal si o sa duca la uzarea prematura a motorului, in cel mai rau caz poti cala motorul. Sa nu te gandesti sa combini doua tipuri diferite de ulei. Daca vrei sa il schimbi te pot indruma eu cu procedura, este foarte simplu. Uleiul plus filtru costa in jur de 200 de lei (depinde de ce alegi tu). Eu am tot volkswagen happy