| anonim_4396 a întrebat:

Deci, astazi am patit ceva destul de urat cu masina, s-a oprit pur si simplu in mers si a refuzat sa mai porneasca.
E in felul urmator: mi-a murit motorul pentru ca s-a bagat cineva si mi-a taiat calea, am apasat frana si mi-a murit motorul, dupa 5 minute de mers, mi-a murit din nou, dar de data asta in timp ce mergeam cu ea si nu a mai pornit.
A venit un prieten cu un tester pe laptop si nu a putut sa primeasca date de la motor + cand baga testerul se auzeau foarte, foarte tare ventilatile de la motor sau ce sunt. Nu stiu exact care e problema si ce trebuie sa fac, mie in momentul de fata imi e frica sa nu ia ceva foc in parcare, dar presupun ca daca e oprita nu are ce sa se intample.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca te aștepți la un diagnostic pe baza a doua opriri ale motorului, esti foarte optimist.
Pe vremuri erau doua cauze, "ori nu benzineste, ori nu scânteieste"; cam de aici se pleaca pe fir si acum. Adica intai trebuie vazut ce nu ajunge la motor, combustibilul sau curentul electric.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate spui si ce masina ai, cat de veche este... daca-i manuala sau automata.

| relian a răspuns:

Duo direct la recicle laughing poate iei ceva pe ea macar deo bere laughing
Aia na murit ca tia taiat calea careva, o murit ca i-a venit timpul sa moara laughing doar no trai milioane de ani.

Tester pe laptop, cei ala? Foloseste un scaner normal, nu mai umblati cu rahaturi.Atit timp cit masina are curent, nu are cum sa nu poata un scaner sa comunice cu calculatorul masinii.

Trebuia sa faci asta demult, sigur aveai aprinse la bord luminite, asa ca daca nu ai umblat la ea cand o trebuit, acum nu mai vedea ea luminita de la capatul tunelului laughing

Cind dai la cheie ce se intampla, invirte electromotorul sau nu, ori explica mai clar ce faci, cand faci si ce se intampla, ori nu se intampla.

Tu explici de taiat calea, de pistol cu apa, nimic legat de ce anume operatii faci acolo.
Nu mai porneste, are cateva explicatii, ori simtome.Invirte si nu porneste, dai la chiei si nu se intampla nimci etc.

| ClaRa91 a răspuns:

Poate pleaca singura. Ai scos-o din viteza?

| ClaRa91 a răspuns:

''mi-a murit motorul pentru ca s-a bagat cineva si mi-a taiat calea'' Pisica neagra. Ti-a furat toata puterea motorului.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Se pare că are probleme cu ECU. Du mașina la reprezentanță, nu la un prieten cu laptop.

| Augustin220 a răspuns:

Nu stiu care e cauza dar da nu cred ca va lua foc deoarece e oprita si nu are nicio functie sau ceva pornit care sa ii dea energie.Probabil ai bruscat frana si s-a miscat ceva la motor. Poti sa o duci la un mecanic