| mgtow a întrebat:

Deci incepem asa: ai terminat scoala de soferi la categoriile C, CE si D cu atestaul/e necesar/e si gasesti o firma la care patronul e un om de treaba, te plateste la timp la inceput iti da un salariu mai mic sa prinzi experienta pe tir fiind ajutor de sofer dar in timp iti urca salariul. Dar ti se iveste o ocazie in care alta firma e interesata in tine sa te angajeze ca sofer pe tir cu un venit mai mare pe luna ce ai face ai pleca?, sau te-ai gandi ca e pacat sa pleci de la actuala firma tinand cont ca in ziua de azi putini patroni sunt de treaba si platesc bine. Mentionez ca salariul actual chiar daca e mai mic fata de celalalt e bun ca sa traiesti bine (iti platesti ratele masinii, etc.) nu e nici putin dar nici mult. Eu nu as pleca pentru ca ii sunt recunoscator ca m-a luat fara experienta si mi-ar parea rau dupa aia.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie luate in considerare toate aspectele, nu numai salariul si cumpanit bine. Daca nu le judeci pe toate s-ar putea sa regreti mai tarziu, fie ca ai plecat si ai ajuns la mai rau, fie ca n-ai plecat, desi ti-ar fi fost mult mai bine. In asemenea cazuri este greu de dat un sfat corect, fiecare trebuie sa ia singur decizia, mai ales ca nici n-avem toate elementele necesare. Numai bine!

2 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Stii cum e cu locurile de munca. La inceput toti promit marea si sarea si iti zambesc frumos. Dupa ce ai apucat sa semnezi contractul de munca in care sunt stipulate si obligatiile, nu doar drepturile, zambetul lor se transforma in ranjet si incet incet constati ca situatia nu e asa roz cum ti-a prezentat-o. Sau cel putin e adevarat ce ti-au spus la angajare dar problema e ca nu ti-au spus tot adevarul, si cu rele nu doar cu bune.
Asta e concluzia trasa de mine dupa ce am schimbat pana in prezent 4 locuri de munca. Peste tot a fost aceeasi poveste cu promisiunile de la angajare.

| mgtow explică (pentru FerLin):

Nu e asta, am zis la conducere ca mi se pare absurd sa intre cu 5º la cedeaza trecerea pentru ca imi zice sa nu bag intr-a 3º iar motorul se opreste is zice ca e pentru ca motorul e suprasolicitat dar ori face misto cumva de mine? Doar inainte la senilele unde sar masinile ca sa reduca viteza mergeam cu 3º iar ieri cu 5º ce crezi ca vrea sa faca? Maicamea vb cu cineva care il cunoaste pe instructor sunt amici si ii zice de mine sa fie mai cinstit dar vreau sa aud si parerea ta. La examen daca invart cu o mana are ceva? are si bila de rotit pe volan e mai usor cu una la viraje mari.