| PaulInimaDeLeu a întrebat:

Am si eu un prieten care i-a fost sparta masina de serviciu. Treaba sta in felul urmator: el a lasat masina la firma in jurul orei 16:30 (firma se inchide la 16:00) a doua zi cand a venit la firma masina era sparta deja. E normal ca sa fie arestat timp de 24 de ore, ca patronul sa ii opreasca tot salariul (era zi de salariu) si i-a oprit si masina personala drept garantie cu tot cu actele masinii. in plus politia i-a zis sa plateasca 1500 de lei despagubiri pentru masina pana pe 1 Decembrie ca de nu face 3 luni de puscarie. E posibil asa ceva? Sau e normal? Puteti sa imi dati un sfat sa il ajut?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal.
In primul rand patronul nu are dreptul sa-i retina intreg salariul, pentru despagubiri ii poate retina doar 1/3 din salariul net si numai dupa ce constata ca este vinovat de spargerea masinii si pagubele provocate acesteia si emiterea unei dispozitii de imputare.
In al doilea rand sechestrarea masinii personale se poate face doar in urma unei hotarari judecatoresti si numai prin intermediul unui executor judecatoresc.
In al treilea rand nu politia poate condamna pe cineva, politia trebuie sa faca o cercetare, apoi, daca este cazul, se face urmarirea penala si trimiterea in judecata, daca este vinovat de spargere si abia instanta poate hotari o condamnare.
Cel mai bine este sa angajeze un avocat, acesta il poate sfatui exact si sa-l aute in rezolvarea problemelor, in functie de situatia reala. Ma indoiesc ca situatia reala este asa cum ai prezentat-o, mai ales in privinta retinerii.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu este normal. Trebuie sa se faca cercetari. Singura solutie este sa-si ia un avocat. Stiu! Costa un avocat dar patronii sunt pe-o mana cu poltistii. Eventual sa inceapa cu o sesizare la procurori. Nu se poate sa fie amenintat si pus la plata pana nu se incheie cercetarile. Nu poate fi trimis la puscarie cum vrea fiecare militian cu 4 clase. E revoltator!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Masina personala drept garantie nu se poate opri. Trebuie sa existe o hotarare judecatoreasca. Procurorul (doar) o poate bloca sa n-o foloseasca. Militienii si patronii pot fi acuzati de sechestru ilegal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce fapte e acuzat? N-ar fi fost reținut aiurea.
Pare o poveste inventată, cum putea să-i oprească drept garanție mașina personală, ce poate face cu ea?