| Vlad162 a întrebat:

Diesel sau benzina pentru o masina noua? Mentionez ca voi circula 50/50 in oras/la drum lung

14 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

Eu zic ca disel ca sa nu ai probleme dupa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o iei noua clar benzina

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danaieladaniela):

De ce ar avea probleme daca si ar lua pe benzina o masina noua?

| danaieladaniela a răspuns (pentru suntserios):

Nu are avea probleme...

| SynapseNinja a răspuns:

Eu zic să o iei pe benzină fiindcă ai mai multe avantaje: iarna nu o să ai probleme mari cu pornirea motorului, în timp în multe orașe și țări o să se interzică motoarele pe diesel etc.

| sierra1 a răspuns:

Complicată treabă, să lăsăm specialiștii să vorbească nu cârpacii:
https://adevarul.ro/......index.html

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca faci sub 25.000 km pe an benzina daca faci mai mult atunci Diesel. La benzina trebuie sa te feresti de motoarele supraalimentate in 3 pistoane.

| NeaNicu78 a răspuns:

Benzina 100%, de ce? Pornire ușoară ( vara, iarna) consum acceptabil la tot ce este mașină nouă 7 oraș, 5, 5 afara ( chiar și sub ), motor mai silențios, nu sunt aceleași probleme că la diesel EGR se înfundă, dpf se înfundă, injectoarele cedează din cauza minunatei noastre motorine de calitate, bujii incandescente ce se rupă la schimbare și lista ar continua...dar e alegerea ta și sfatul meu, pe banii tai tu alegi ce vrei, sa ai parte de ea oricare ar fi alegerea?

| mgtow a răspuns:

Cauta 1.6 benzina sa nu consume asa mult

| Panamax a răspuns (pentru sierra1):

Mare specialist ai gasit.
Ala este un ziarist prapadit. Florel Manu.

| sierra1 a răspuns:

Aha, și specialistul erai tu?

| Frank51 a răspuns:

Diesel pentru mers bara la bara? Really? De ce iei in calcul diesel? Iti place sa dai 2000 de lei pe un ambreiaj? Sau 1500 de lei pe o turbina? Daca faci 50% oras, iti recomand benzina, daca faci 5-10% oras atunci diesel.

| Mad1 a răspuns:

Benzina

| Baddboy a răspuns:

Benzina! Piese ieftine fata de diesel.
Nu te uita la consum. si dieselul papa in oras