| HerrAdrian a întrebat:

Dintre Bmw si Audi, care este mai avantajos la întreținere și pretul pieselor?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este foarte complicata intrebarea ta pentru ca tu ai dat doua nume de marci, producatori auto si nu putem sa-i comparam pentru ca dupa intrebarea ta ar trebui sa comparam fabricile bmw vs. audi!
Ca sa poti compara doua masini ai nevoie ghici? de doua modele de masini nu de 2 marci.
Deci cauta doua modele pe care ti le permiti si revino cu intrebarea dintre acele doua, atunci putem sa facem o comparatie, pana atunci nu putem compara decat fabricile in sine.
Per ansamblu mie imi place mai mult BMW, imi plac interioarele lor si mai putin cele de la audi, aici sigur nu am luat in calcul modelul A8 sau preferatul meu Q8 de la Audi la care totul este aproape perfect de la interior la exterior!
Audi quattro este una dintre cele mai bune tractiuni integrate, din ceea ce am citit doar tractiunea avansata de pe Subaru impreza o pot egala in performanta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Audi, ca e de fapt un Volkswagen.
Asta daca vorbim de un A2, A3. Ca la "limuzine", au complicat rahatul, ca te costa manopera cat un Golf 4.
Mercedesul va fi intotdeauna mai ok decat astea doua, la capitolul "cat i-a dus mintea pe proiectanti"/ cat costa piesele.

| Frank51 a răspuns:

Fiecare piesa a masinii difera. Unele piese sunt mai rezistente, altele nu. De regula producatorul face contracte cu firme pentru majoritatea pieselor, iar la un pret foarte bun este posibil sa accepte piese nu foarte bune. Spre exemplu la motorul de pe gama vag, 2.0 diesel 170cp, s-au pus injectoare Siemens din fabrica, care au picat foarte repede.

Practic ambele masini sunt egale la intretinere, pentru ca nu poti stii exact care piesa este mai buna, sau care a fost inlocuita, depinzand doar de vechimea masinii.