| cosmingcc a întrebat:

Dintre o dacia solenza, cielo si super-nova pe care o alegi daca te pricepi la mecania? vreau si eu o parere de un om care are habar cat de cat de masini si na. tongue

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu am ales deja acum 3 ani - Cielo. Este incomparabila cu orice tip de Dacia din toate punctele de vedere (fiabilitate, confort, consum, siguranta in trafic, etc). Are 1500 cc si am instalatie GPL, ceeace-mi confera posibilitatea sa ma deplasez cu un cost de 20 ron / 100 km (9l GPL/100km) in conditiile in care conduc cu peste 100km/h. Piesele de schimb sunt ieftine si se gasesc peste tot. In 3 ani si 75. 000 km am schimbat doar un rulment care a costat 50 ron. In ansamblu sunt foarte multumit de Cielo. Am avut si Dacia si pot face o comparatie deci.

27 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Sigur as alege ''cielo'' dar depinde ce capacitate cilindrica are.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Maşina o alegi în funcţie de banii care îi ai în buzunar pentru întreţinerea ei.
Solenza.
Pa, pa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca numai astea iti sunt optiunile, Solenza este cea mai fiabila. Din pacate, niciuna nu se mai fabrica si, conform bunului obicei romanesc, nici piese nu mai gasesti.
Cielo e o masina mare, puturoasa si mare consumatoare de orice.
De ce nu te gandesti, totusi, la un VW Polo sau Golf, sau la un Ford Focus?

| eugem35 a răspuns:

Cielo

| SoferTir a răspuns:

Nu stiu dar cel mai simplu motor e al' de Cielo

| florinel_8849 a răspuns:

Cielo este mai buna

| mihaa a răspuns:

Eu ti-as recomanda alceva de ex golf3, sotu este electromecanic auto si pot zice, din ce am tras si eu cu urechea, ca daciile sunt tot dacii, iar de cielo, comfortul e mai bun dar piesele sunt f scumpe, iar la golf, sunt cele mai eftine piese de masini, si pentru un om simplu golf 3 e ideal si la pret, consum, dotari, no coment

| Altu a răspuns:

Scuze, double post

| Altu a răspuns:

Cielo, n'ai probleme cu piesele, cu service... pe cand modelele alea de dacia au fost decat 2-3 ani in fabricatie, nu stii la ce sa te astepti pe viitor.
Depinde si de pret pana la urma, dar eu am 3 Daewoo in familie si sunt destul de fiabile, mai ales motorul.

| adnreas09cta a răspuns:

Frate cacate pe ele de DW ia solenta ke mai fiabila si pica greu nu ca n-ar fi si cielo fiabil dar e mai pretentios

| LoveMusic a răspuns:

Nu mă pricep eu la maşini. Dar cum te-ai gândit să pui întrebarea asta?! Adică, normal că Cielo! Daciile Solenza sau SuperNova sunt vechi şi o să ai probleme cu ele.Heiii,trezirea!

| Aurel812 a răspuns:

Eu unul as alege dacia solenza. E maşina românească si are motorul de logan de 1.4.Cielo nu are cum sa fie mai nouă decât dacia. Oricum tot părerea ta contează. Eu sper sa fie cu noroc alegerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sielo fara nici un dubiu Pe raspunderea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cielo pe care lucrez are 750000 km la bord si e bun, motorul nu consuma ulei. Super nova in nici un caz am una in service cu motorul dus la doar 200000 km.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor am avut si supernova si cielo, e nervoasa raw, consum mic, piesele nu-s tocmai iieftine, dar macar pica greu. 5 ani nu am schimbat decat tobele.Cielo e mai confortabil, mai usor de condus la drum lung, dar are un consum pe oras de te iei singur la palme, piese de prosta calitate...eu am avut unul si l-am tinut 3 luni ca ma disperase cu consumul pe oras...eu zic sa te orientezi spre supernova, au motoare forta, cutii forta, si caroserii de rahat, dar maca e fiabila la piese

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat super nova te pisi pe ia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti frate solenza motor 1. 9 dci consumue relativ mic undeva la 9 la 100 raport putere greutate foarte bun si sa stii ca nu e zgomotoasa cu toate ca e diesel nu uita ca are motor de renault considerat printre cele maibune eu unu sunt multumit de ia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tata a cumparat o supernova clima in 2004 47. 000 de km in 2009 sia cumparat alta masina si mi-a dat-o mie. eu am app un an de cand merg cu ea si tin sati zic ca in astia 6 ani de cand e in familie tata a bagat 20 de milioane in 6 ani de zile. acum vb din punctul meu de vedere ca am citit la multa lume numai prostii din partea mea.ios vitezoman si mai nebun masina se comporta bine, consuma bine si fara aer si cu aer, e foarte fiabila cade greu la ea piese daca nu conduci agresiv si minusurile si lipsurile merita.merita fiecare banut din partea mea e o masina extrem de fiabila care nici nu te lasa cand ai nevoie de ea. sfat solenza 1. 9 au avut 2 tovarasi deai mei puturoasa rau mai slaba decat solenza 1. 4 si supernova tongue. cat despre cielo e o masina buna da piesele sunt de rahat totusi. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super nova

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super nova este cea mai buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solenza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super nova.Eu o am din 2005, al doilea proprietar si nu am avut nici o problema cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am solenza de 4 ani cumparata din taximetri 200000km rulati pot sa spun ca am idee ce le poate capul si la cielo dar compaatie intre ele nu poti face.Am incercat sa i omor motorul la a mea si nu am reusit foarte rezistente in compartimentul motor nu am schimbat decat uleiul, distributia, si apa iar in rest bucseraia care e inevitabil de sch la ce drumuri avem noi.Imi ofera solenza tot ce am nevoie intr o masina:cnfot,designer placut si mult mai modern fata e cielo s nova, stabilitate, siguranta atat atunci cand conduc sportiv cat si cand merg normal.In legatura cu piesele nu duci lipsa pentru ca le acum au inceput sa cada deci trebuie sa apara din ce in ce mai multe, ptreturile sunt cam aceleasi ca si daewoo.Si un altmotiv ar fi anul de fabricatie intre cele dou tipuri pentru ca daca piesele de solenza dispar pui de logan in schimb la cielo poti sa o duci la remat pentru ca n...cat o sa mai fie piese au aproape 20 de ani

| jolie a răspuns:

Normal ca cielo doar nu alegi daciile e la mintea cocosului tongue

Răspuns utilizator avertizat
| cosmingcc explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar inca sunt nedumerit, (ps. bani de focus nu am) am mai auzit si pareri cum ca super nova intrece cielo la calitatea pieselor, adica se strica mai greu.

| crazyT a răspuns:

Daca nu ai ales inca, iti dau un exemplu, 450 000 cu o solenza 1. 4 mpi si daca vrei maine te duc pana in Italia si inapoi