| Bughi a întrebat:

Dispun de un buget de aproximativ 5.500 de euro si doresc sa achizitionez o masina. Am tot cautat in ultimele zile pe internet si sunt indecis ce sa aleg intre 2 masini, mai exact intre un Opel Astra Break din 2008, cu motor de 1.9 CDTI (pret 4.390 E) sau un Audi A4 din 2002, cu motor de 1.8T (pret 4.890 E). Ambele masini sunt neinmatriculate, aduse recent din Germania. Astept parerile si sugestiile voastre, de asemenea, daca aveti alte sugestii de masini second hand pana in 5.500 E, sunt bine venite (va rog sa argumentati alegerea). Multumesc anticipat!

Opel Astra: autovit.ro/opel-astra-C28812314.html
Audi A4: autovit.ro/audi-a4-C28796098.html

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

In banii astia cel mai recomandabil ar fi, in opinia mea urmatoarele:
1. Seat toledo 2, de preferat varianta 1. 9TDI de 150 cv. care are motor de golf si audi tt, consum mic, portbagaj mai mare ca multe masini din clasa sa (chiar si ca o laguna sau skoda octavia), fiabila si usor de intretinut, o masina simpla si eficienta, mai puternica decit multe masini actuale si cu un consum de invidiat, cu o linie destul de ok (mai ok si decit a apropiatei skoda octavia 2). Asta ar fi varianta ieftina si buna daca vrei sa tii cont de consum si costul intretinerii.
2. Skoda, ruda cu cel mai sus mentionat, de asemenea o varianta de care poti tine cont dar varianta superb ca octavia nu are cam nimic peste seat. Superbul in schimb e una dintre cele mai incapatoare masini (interior si portbagaj), de asemenea bine lucrata si destul de ok ca si pret de intretinere.
Opelul... hm, opelul e opel. Nu zic ca e masina proasta da nu stiu, pe mine nu m-ar prea atrage prea multe modele ale acestei marci. Sunt citeva care sunt ok dar modele destul de noi, printre ele si cel mentionat de tine. Nu sunt masini asa de proaste, intretinere ieftina, piese accesibile. Destul de ok. Nu e insa alegerea mea.
Si am lasat la urma audi. Pai ce sa iti spun audi e audi. Motorul pe benzina e motor pe benzina. Cele de 1.8 t au fost unele dintre cele mai reusite motoare vw din categoria benzina. Intretinerea ceva mai scumpa ca la alte modele din anumite puncte de vedere, dar nu obligatoriu (de exemplu placutele de frina de pe A4 se folosesc si la seat). Dar e audi, ca si calitate, aspect, pret de revinzare si multe altele.
Personal detin doua masini, un seat toledo 2, motorina 1.9 tdi 150 cv., 170.000 km astazi, cumparat la 85.000 de catre mine in 2008. Zero probleme. Merge si astazi si trage ca un nebun. Varianta ieftina si buna. A doua masina pe care o detin este o limuzina sora cu A4, pe benzina, tfsi si e altceva, e placerea de a conduce din orice punct de vedere.
Alegerea mea: Daca e sa tin cont de intretinere, pret de exploatare, economie seat apoi skoda.
Daca nu vrei sa tii cont prea mult de aceste aspecte alege Audi fara sa ai dubii. Indiferent ce spune cine spune parerea mea e clara, Audi una dintre masinile care sunt masini.
Numai bine!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad dilema, totusi e o diferenta de 6 ani intre masini si vreo 50.000 km

| Bughi explică (pentru suntserios):

Dilema in sine e faptul ca e vorba de masina, Audi e clasa premium, este "privita cu alti ochi" fata de un Opel, care la nemti e "masina saracului". De aceea am nevoie de ceva pareri de la cei care au ceva experienta in domeniu.

| suntserios a răspuns (pentru Bughi):

Si intretinerea la audi tot premium e sa stii, mai ales ca e veche de 11 ani

| Bughi explică (pentru suntserios):

Tocmai de aceea cer pareri, sunt avantaje si dezavantaje la ambele masinii, daca tot investesc aceasta suma de bani, sa nu imi para rau mai tarziu (acel gust amar cand vezi ca ai fi putut avea o masina mai buna la acelasi pret). Oricum, iti multumesc pentru parere, astept in continuare pareri sau chiar sugestii (alte masini).

| Florian20405 a răspuns:

Nici nu se mai pune problema, audi!

| XtremeX a răspuns:

Mercedes C-Klass, foarte comfortabila si fiabile, 2. 2CDI consum cam 6 afara 11-12 oras:
http://mercedes.anunturi-auto.4tuning.ro/......91052.html

| Coso_Cosmin_1994 a răspuns:

Bmw 525 diesel motor 2.5 143 cai putere : servo clima trapa si geamuri electrice asp asc comenzi pe volan (reglabil) si multe altele + jante dural aluminiu! 1600 euro usor negociabil (gri cu folie pe geamuri )!

| StRuMP a răspuns:

Cu 5500 E iti poti lua o multime de masiniwinking
Opelu ala 1.9 fuge destul de grav..si audi A4 fuge si el.dar anul nul prea recomanda..inteleg ca iti plac masinile de viteza...mie unul imi plac saaburilesmug 9-5/9-3 foarte multi calutiwinking

| StRuMP a răspuns:

Http://www.bestauto.ro/......577512.htm asta trage mai bine ca opelu;) si ca audi