| Marck94 a întrebat:

ce spuneti de un Opel Astra GTC din 2012 cu motor 2, 0 CDTI, 165 CP diesel, la pret de 16.000 de euro? big grin

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la versiunea anterioara de GTC (H-ul), pot sa-ti spun ca stau lipite de asfalt, e cu adevarat o masina sport.
Despre acel motor nu stiu nimic, dar in general CDTI-urile de la Opel au nevoie de atentie speciala. Apar defectiuni la injectie, se mai infunda filtrul de particule, iar astea sunt defectiuni enervante si costisitoare. Trebuie s-o conduci ca la carte, si sa-i pui motorina cat mai buna, ca sa eviti astfel de probleme.
Mai intereseaza-te putin si de service-uri (pe astraclub.ro sau alte forumuri Opel), are un prieten un 1.9 CDTI din 2006 versiunea sport, cu buton Sport si cutie 6+1, si nici anul trecut n-a gasit un service care sa nu se uite la ea 'ca la masini straine'.
A mers cu ea in doua judete (Bistrita si Suceava), si atat de 'pregatiti' erau aia de acolo, ca statea masina desfacuta cate o saptamana ca n-aveau scule sa-i verifice amanuntit motorul, iar la unul din service-uri i-au pus soft pentru versiunea de 120 cp, ca nu aveau softul care trebuia. Nu iti spun ca aiurea mergea masina, cu cutie in 6 trepte, calculata pentru 30cp mai mult...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Costa enorm. La banii astia iti iei o Skoda Octavia noua, cu motor mai slab dar peste 100 cp sau iti iei orice alta masina noua din clasa celei sus mentionate. Cu alte cuvinte nu sunt prost sa dau atat pe o masina sh decat daca cumva e SUV.

Răspuns utilizator avertizat
| RB26DETT a răspuns (pentru Marck94):

Eu, in locul tau as alege o skoda :-j, nu imi mai spune mie de opel ca sunt destul de stricacioase, macar stiu ca skoda foloseste motoare de vw, motoare bune pe cand opel-ul cu cdti-urile de la isuzu sau parca erau eco tec-urile care iar niste motoare destul de sensibile si puturoase. Nu recoman opel!
Mai bine iti iei asta http://www.auto.ro/volvo-s60/2039810.html;) fata de opelul ala este mult mai sigur, mult mai bun, calitatea materialelor mult mai buna, design mai frumos, mai confortabila, mai multe sisteme de siguranta si stabilitate si foarte multi senzori pentru unghiurile moarte, detectia pietonilor biciclistilor, masinilor etc... la opel nu vei vedea asta! la acel volvo ai motoare ce rezista foarte mult in timp, motoare special concepute sa resiste mult la vremea din Suedia [iarna foarte rece, primavara si toamna cam la fel ca iarna si vara iar rece] Daca ar fi sa am banii tai, acel volvo s60 mi l-as lua;) n-as mai sta pe ganduri! Sa iti arat cateva lucruri :
volvo : motoare foarte bune, foarte fiabile, cel putin 10-15 ani nu vei vedea rugina pe masina [depinde de cum o intretii, daca de exemplu cari cartofi in piata si porci la targ, nu cred ca te va tine mult fara sa-ti arate cateva semne de uzura], calitatea materialelor exceptionala, cele mai sigure masini din lume, foarte confortabile chiar mult mai confortabile decat opel, MULT!
sa iti spun una si buna: am un v40 din 97' 2.0i 136 cai putere, 183 nm cuplu cu 400 000 km parcursi, motorul este foarte silentios, trebuie sa trec de 3500 sa-l aud in masina in timp ce merg si totusi merge pe gaz din 98, am facut de ras pe unu cu un golf 4 pe un deal in timp ce urcam l-am depasit, tin sa mentionez ca aveam remorca incarcata destul de tare dupa mine si masina destul de incarcata si totusi mergeam pe gaz, nu mutasem pe benzina si totusi intram in depasiri pe un deal destul de mare, treceam muntii. masina mea porneste iarna cu motorul rece la -20 de grade la sfert de cheie, daca pui un opel din 97, cel mai bun opel din 97 langa a mea ti-l face de nu se vede! totusi Volvo este premium dar foarte ieftina fata de audi bmw si mercedes, mult mai ieftina si ajunge sa le intreaca si pe astea 3!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Marck94):

Daca are 2 ani nu inseamna ca e noua. Masina e noua in momentul in care a iesit de la dealer. Daca a stat sub kuuru cuiva 2 ani nu mai e noua, mai ales ca nu ai de unde sa stii cat a cocalarit-o ala in astia 2 ani (ca doar nu si-a luat masina sport sa conduca ecologic). De asemenea este un mare semn de intrebare de ce o vinde. Niciun om normal la cap nu vinde dupa doar 2 ani o masina, ca iese foarte rau pe pierdere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai banii e ok si iti mai ramane de intretinere, de motorina si de concediu.
Daca faci leasing sau credit nu este o idee buna.Nu este masina ta, este a bancii.