| JohnBmR a întrebat:

DOAR CEI PRICEPUTI LA BICICLETE SA MA AJUTE VA ROG.

Salut, am 10 ani si mi-am cumparat o bicicleta, am o problema la ea. Nu stiu daca e problema sau nu, dar este ceva.
Cand schimb de pe foaia 2 pe foaia 3 cand dau din pedale parca scartaie si cand ma uit la foi vad ca lantul nu se muta pe foaia 3. Va rog ajtati-ma, am dat toti banii pe ea si acum nu merge sad

2 răspunsuri:
| AlleXuSS a răspuns:

Salut roaga-l pe tatal tau sa umble la cele 2 suruburi de la macaraua fata sau daca nu se pricepe iti pot spune doar sa o duci la un service de biciclete si sa ti-o regleze!
din ce spui tu "zgartait" inseamna ca nu macaraua incearca sa urce lantul pe a 3-a foaie dar nu are destula forta asa ca trebuie sa umblii putin la cele 2 suruburi unde scrie h-l parca uite aici ceva poate il ajuta pe tatal tau https://www.youtube.com/watch?v=ZNG7g83lI-s

| Bnder a răspuns:

Pe deraiorul de fata ai 2 suruburi. In dreptul unuia scrie H si in dreptul celuilalt scrie L. Daca lantul nu coboara de pe o foaie pe alta destrange putin(1 sfert de rotatie) surubul in dreptul caruia scrie H iar daca nu urca slabeste surubul celalat tot 1 sfert de rotatie. daca nu merge mai destrange 1 sfert si verifici iar si tot asa pana schimba.