| AndreiXD07 a întrebat:

Salut TPU!
Am o problema la bicicleta, cand folosesc schimbătorul de foi mi se incurca lantu langa zona pedalelor fiind nevoit sa il dau jos si sa il pun la loc. Pur si simplu nu pot realiza cu succes trecerea de pe foaia 2 pe foaia 3 sau de pe foaia 1 pe foaia 2 dar aici mai rar pentru ca in mare parte nu reusesc sa o fac in timp util si cam atat. Problema apare cand vreau sa schimb de la foaia 2 la foaia 3 pot face schimbarea in timp util numai ca problema este ca cand vreau sa schimb de la foaia 2 la foaia 3 sunt momente cand nu reusesc cum am mentionat mai sus si se blocheaza lantu. In rest cand folosesc schimbătorul de pinioane nu am probleme le schimb corespunzator, la timp si stiu sa folosesc foile pe vitezele corespunzătoare nu mi-a cazut niciodata lanțul de acolo. Poate ca fac ceva gresit in timp ce folosesc schimbătorul de foi si nu stiu unde gresesc. Nu stiu ce as putea face, am fost si la un service de biciclete pentru ca am fost nevoit sa imi schimb foile la bicicleta pentru ca erau uzate de ceva timp dar de lant nu mi-au zis ca trebuie schimbat acum nu stiu ce sa zic poate fi si de la lant chiar daca nu mi-au zis cei de la service?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cite foi, cate pinioane, cum schimbi? Nu de alta, dar daca ai 27 de viteze (vom presupune ca ai 3 X 9, ca asa am si eu), de fapt utilizabile cum trebuie ai cam 9 viteze. Cind esti pe foaia mare, stai pe primele 3 pinioane (alea mai mici). Cind ai trecut pe al patrulea, schimbi si pe foaia a doua. Mergi inca doua pinioane mai sus pe foaia asta lejer. Apoi, cand treci pe pinionul al saptelea, urmeaza sa intri si pe ultima foaie. Are sens? Plus de asta, daca nu sunt foile centrate aiurea, sau lantul cu probleme, schimbatorul de foi se poate regla. Vezi ca are doua suruburi (bine, ar trebui sa aiba, depinde de care ai, ca sunt mai multe modele), joaca-te cu alea cu bicicleta pe loc pana nu mai patesti asta. A, da, si ca ultim sfat de om caruia uneori ii mai face figuri bicla la schimbarea foilor, incearca sa nu pedalezi in sarcina mare atunci cand schimbi. Ai o panta de urcat, schimba foaia inainte sa o abordezi, nu atunci cand deja urci si lantul e intins.

| AndreiXD07 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am rezolvat problema! Oricum mulțumesc ai explicat cel mai corect.

6 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Problema a aparut de cand ti-au schimbat foile in service? Daca da inseamna ca nu le-au centrat ca lumea si trebuie sa te intorci sa le spui treaba asta.

| AndreiXD07 explică (pentru siriusblack98):

A aparut pe parcurs de cand mi au fost schimbate foile, cum am zis nu mi se intampla mereu doar uneori. Poate fi ca pedalez uneori putin mai repede cand folosesc schimbătorul de foi? Sau problema nu poate fi de la mine?

| siriusblack98 a răspuns (pentru AndreiXD07):

Nah, problema e de la foi. Nu au fost asezate cum trebuie la service.

| adryang78 a răspuns:

Când ți-au schimbat setul de foi la service, nu l-au centrat cum trebuie. Este puțin oblic, iar lanțul nu calcă așa cum ar trebui.

| johnjegosu a răspuns:

Invata sa mergi pe bicicleta