| Rocas_Paula_1991 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar o masina, sa o inmatriculez in Romania si sa plecin Spania. Daca ma stabilesc acolo si imi gasesc un loc de munca trebuie sa o inmatriculez cu nr de Spania obligatoriu?

1 răspuns:
| MariusPC a răspuns:

Verifica regimul legal. Intreaba pe cineva care sta acolo. Eu sunt in aceeasi situati in Belgia si stiu ca esti "tolerat" daca faci asta. Adica nu te intreaba nimeni de sanatate pe tema asta. Banuiesc ca legal ai nevoie si la ei sa stai vreo 6 luni cu ea neinmatriculata, dupa care ar trebui s-o inmatriculezi. Dar sunt convins ca sunt multi romani cu masini inmatriculate pe RO pe care nu ii intreaba nimeni de sanatate. Ai grija la asigurare. O sa platesti asigurarile si taxele in Romania, ceea ce e OK in principiu, dar vezi sa ai CASCO pe masina, MAI ALES daca e o masina scumpa. Bafta!