| lucian000 a întrebat:

Doresc sa stiu cum pot sa evit ca vechiul proprietar sa nu recupereze taxa de mediu, si cam ce acte trebuie sa verific pentru a achizitiona un autoturism inscris in Romania cu taxa platita cica. multumesc

5 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Nu cred ca ai cum!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E treaba lui ce face cu taxa platita de el.

ai nevoie de o simpla adeverinta de la anaf care dovedeste ca taxa este palatita si nerecuperata. bineinteles adeverinta trebuie scoasa de vanzator

| lucian000 explică (pentru suntserios):

Ma intereseaza pentru atunci cand o sa vand masina, o sa fiu nevoit sa platesc taxa daca proprietarul o recupereaza intre timp. Mai toti sustin ca nu o recupereaza dar asta e cam noua teapa in Romania, cel mai bine ar fi sa cumpar o masina care nu are taxa platita?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru lucian000):

Taxa o platesti cand inmatriculezi masina nu cand o vinzi. odata vanduta nu mai recuperezi niciotaxa. nu prea iti inteleg dilema, de ce ai vrei sa cumperi o masina care nu are taxa? doar asa ca sa o platesti tu?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Il pui sa declare la notar ca nu va recupera taxa de mediu iar in cazul in care o recupereaza sa fie obligat sa o plateasca atunci cand revinzi masina si in plus sa-ti plateasca si despagubiri. Foarte important acel ''in caz ca'' pentru ca fara precizarea asta nu pateste nimic in cazul in care si-o recupereaza.