| andreipopescu88 a întrebat:

Salutare. Tata detine un megane 2 fara taxa de mediu platita, peste o luna isi va cumpara o masina noua si trebuie sa o inmatriculeze cu vechile numere de pe vechiul megan. Vechea masina o voi lua eu, dar in acte va ramane tot masina lui. Ca sa isi ia numere noi pentru vechea masina, ca sa pot circula eu cu ea, va trebui sa platesc taxa de mediu? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti timbrul de mediu, deoarece nu este o noua inmatriculare ci doar schimbarea numerelor.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba la politie, noi nu stim

| Sofer a răspuns:

Nu cred ca va trebuii sa platesti taxa din nou ca tu trebuie sa depui niste acte pentru schimbare numar inmatriculare.
DOCUMENTE NECESARE :
a - cererea solicitantului;
b - cartea de identitate a vehiculului
c - fişa de înmatriculare a vehiculului
d - vechiul certificat de înmatriculare - original;
e - dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare – 30 lei;
f - actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.
Actul de identitate se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului.

În cazul solicitării atribuirii unui alt număr de înmatriculare, se vor depune în plus faţă de documentele sus-menţionate, plăcuţele cu vechiul număr de înmatriculare, dovada de plată a contravalorii celor noi şi, după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinaţii preferenţiale a numărului de înmatriculare.

PS:Singurul impediment ce apare la schimbarea numai a numarului de inmatriculare este ca pe cartea de identitate a vehiculului va mai aparea inca o rubrica completata la propietari, va fi acelasi propietar numai ca va diferi nr de inmatriculare. Deci vei aparea de doua ori ca propietar in CIV.
Numai bine.