| Peperigeanu_Marian_2000 a întrebat:

Dupa ce mi s-a rupt lantul de la distributie in mers, am demontat motorul si l-am dus la mecanic pentru a fi reparat.
Dupa ce mi-a schimbat lantul si ce mai era nevoie, am pus motorul inapoi pe cadru si am avut surpriza sa nu mai porneasca. I-am pus benzina in carburator si a pornit cateva secunde, deci motorul functioneaza. La scurt timp mi-am dat seama ca benzina nu trece de injector si m-am gandit ca ar putea fi infundat, dar l-am conectat direct la baterie (12V) si a inceput sa arunce benzina, deci nici injectorul nu era de vina. Am verificat mufa care se conecteaza la injector si aici pare a fi problema, deoarece are tensiunea doar de 5 volti.
Este posibil sa fie defect computerul?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E posibil sa fie senzorul de la volanta, ECU, cablajul sau imobilizatorul.

| Peperigeanu_Marian_2000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Senzorul de la volanta l-am verificat si functioneaza, cablajul pare in regula nu am gasit nimic, iar despre imobilizator nu am auzit pana acum. Cum il gasesc? laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Imobilizatorul e o functie a ECU, alimenteaza motorul (benzina+scanteie) doar cand se recunoaste chipul din cheie.
Se verifica din diagnoza.

| relian a răspuns:

Nu este defect computerul, verifica cine da curent la injectoare, sunt masini care au alta piese electronica care da curent acolo, altele de la computerul principal, deci cauta sa vezi cum e la tine.