| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca jantele mai mari iti ridica garda?

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu.
Când pui jante cu diametrul mai mare, automat ești obligat să pui anvelope mai subțiri, dar să coincidă ca diametru exterior cu cele standard.
Dacă pui jante mari și cauciucuri mari, riști să le tai în aripi în momentul în care pleci de pe loc, sau la primul dâmb.
Garda la sol se modifică numai din suspensie.

| RB26DETT a răspuns:

Depinde si de cauciucuri[anvelope] daca sunt puse corespunzator la marimea potrivita nu ridica garda, dar daca sunt mai mari decat cele potrivite vor ridica putin garda dar este posibil ca atunci cand virezi la maxim sa atinga undevawinking

| horia2012 a răspuns:

Daca respecti diametrul jantelor recomandat de producator, cat si tipul de anvelopa pentru acele jante nu se modifica garda la sol. Garda la sol se
poate modifica lucrand asupra suspensiei.