| Superior a întrebat:

E legal la o masina sa pui Spoilere,Neoane, Skirts si Rear/Front Bumbers (daca masina permite)?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In afara de neoane restul sunt legale... neoanele daca le vrei poti in interior

| SoulReaver a răspuns:

Inafara de neoane (sub masina, in fata in spate etc.) poti face de toate. Ba chiar poti monta neoanele daca le folosesti in parcare. Daca te prinde garcea cu ele aprinse pe drum ai cam ramas fara talon. In rest bari si eleroane, spoilere poti pune cate 2 daca vrei.

| Superior explică (pentru SoulReaver):

Deci pot sa pun neoanele si sa le aprind cand vreau.

| SoulReaver a răspuns (pentru Superior):

Le aprinzi cand stationezi intr-o parcare, la tine in garaj etc. Daca le aprinzi cand mergi si te vede politia ramai fara talon si cu o amenda frumusica.

| Superior explică (pentru SoulReaver):

Dar de ce sunt ilegale pe strada?

| SoulReaver a răspuns (pentru Superior):

Articolul 13 din HG nr. 1391/2006 interzice în mod expres montarea altor lumini decât cele omologate, după cum a observat dl Munteanu. Omologarea înseamnă certificarea de către RAR a faptului că piesa care urmează a se monta este interschimbabilă cu cea originală a mașinii, astfel încât să fie respectate prevederile art. 10 al aceluiași act normativ.
Din acest motiv, dacă constructorul nu a prevăzut autovehiculul cu alte lumini pentru care să fi obținut el însuși omologarea (de care se vorbește la art. 10), este imposibil ca faruri sau proiectoare produse de altă firmă să obțină omologarea pentru acel tip de autoturism. Și este normal să fie așa, altfel fiecare posesor și-ar putea monta proiectoare de orice putere, și chiar mai multe perechi, ca și când ar fi singur pe șosea. Pentru ca nu sunt omologate mai scurt zis. Nu le-a pus fabricantul pe masina. Mergi cu ea la RAR si incerci sa le omologhezi.

| OnlyDga a răspuns:

Da,de ce nu.