| anonim_4396 a întrebat:

E rentabil sa cumpăr o mașină cu tuning la motor?
-motor 1.9/2.0 tdi
-turbo de 3.0 cu injectoare și turbina hybrid și soft
Motor stock sa zicem ca are 140 cp iar cu modificările aduse sa spunem ca are 250 cp.
Merita sa cumpăr o mașină de genul dacă totul funcționează foarte bine?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu as lua pentru ca masinile de genul asta sunt conduse sportiv si nu stii ce uzura au internele, daca a fost facut ca la carte proiectul, sunt multe variabile.
daca tot iti place tuningul mai bine iti iei tu o masina stock si o modifici astfel stii ce piese s-au adaugat, stii ca ai pus totul de nou si ai o evidenta etc

| Frank51 a răspuns:

Este imposibil să se ajungă la 250cp doar cu o turbină și soft, și chiar dacă se face asta, fiabilitatea are de suferit. Cu o turbină și soft de regulă se adaugă maxim 50cp, de aia îi și zice stage 1. Pentru celelalte etape se trece la modificări interne(biele, pistoane, probabil și frâne mai mari).

Deci mașina cu 250cp probabil este modificată destul de mult încât să i se dubleze prețul de vânzare, nu este doar la stage 1, merită cumpărată dacă îți permiți și îți place.

| johnnny123 a răspuns:

Gandeste-te si tu putin logic:
Daca din motorul ala s-ar fi putut obtine 250 CP intr-un mod ieftin, sigur si fiabil, nu ar fi facut producatorul masinii acest lucru? Mai bagau 3000 de euro in ea si o vindeau cu 10.000 de euro mai scump.

Sau crezi ca niste gigei care "tuneaza" masini in garajul din spatele blocului sunt mai priceputi decat inginerii care au construit acea masina de la zero si care dispun de o super infrastructura?

| romeo78 a răspuns:

În primul rând trebuie cunoscut istoricul vehiculului și cel mai important dacă are omologare și RAR făcut pe aceste modificări.
Altfel arunci banii pe fereastră!
Referitor la motor, în cazul în care va exploda, trebuie schimbat cu totul.
Dar, nu aș cumpăra un vehicul modificat de amatori.

| wildthing a răspuns:

Chiar daca acum functioneaza totul foarte bine, o asemenea masina nu stii niciodata cand pica. Eu n-as cumpara asa ceva.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Personal nu as lua asa ceva... 250cp dintr-un motor de 2.0? cand varianta stock are maxim maxim 170cp. crezi ca ala o sa te mai duca mult asa motor? adica motorul ala oricum are probabil 200. 000km sau mai mult. are sanse sa se strice si stock si tu ii ceri 100cp peste stock.

| Sofer a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Deci nu duce multi km și trebuie refăcut din nou motorul.

| Frank51 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Niciun service tuning nu îți pune soft mai puternic decât poate duce motorul, se face o evaluare a componentelor și softul trebuie să îndeplinească niște criterii, una dintre ele este să nu afecteze fiabilitatea. Tocmai de aia se adaugă doar vreo 30-40cp în plus, deci un motor de 170cp poate avea maxim ~200cp, fără să fie afectată fiabilitatea, pentru că ai garanție de la service. Pentru putere mai mare se fac modificări la motor(biele, pistoane, ax came, volanta, injectoare, frâne), ca motorul să poată susține puterea mărită.