| Bella08122016 a întrebat:

Este adevarat ca a intrat în vigoare noua lege cu redobandirea permisului chiar dacă nu au trecut 2 ani de la ultima faptă? As dori răspunsuri sigure de la persoane care stiu exact cum este cu legea

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti clar la ce te referi, respectiv la suspendarea dreptului de a conduce sau la anularea permisului de conducere.
Conform art.104 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, referitor la reducerea perioadei de suspendare, citez:
"(6) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
  a) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
  b) a fost implicat într-un accident de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  c) sancţiunea contravenţională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roşii şi/sau sonore sunt în funcţiune."
In caz de obtinerea unui nou permis de conducere, dupa anulare, citez:
"ART.116. (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata."
Nicaieri in Codul rutier roman nu este prevazut termenul de 2 ani amintit de tine.

| Bella08122016 explică (pentru Ioandelasal):

Acum am văzut la TV ca a intrat o nouă lege si poti da redobandire, înainte era sa poti da redobandirea numai daca nu ai avut vreo abatere in ultimii 2 ani si nu ai beneficiat de această opțiune
Iar acum este exact invers, asa am inteles, ca poti da de permis chiar dacă nu au trecut 2 ani de la ultima suspendare si voiam să stiu de la cineva care stie exact

| johnnny123 a răspuns:

Ești nerăbdătoare să mergi iarăși cu 116km/h în zonă cu limita de 50?