| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca, kilometrajul de la o masina indica altfel viteza decat cel de la un scuter? va multumesc

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Nu stiu dar pot sa-ti spun ca viteza de pe bordul masinii mele arata mult mai mult decat cea inregistrata de GPS. Adica GPS-ul intra mult mai tarziu in functiune cu "ati depasit viteza legala" (am incercat pe mai multe GPS-uri)... la fel si la testele de pe strada (panoul afisat intre Piata Presei libere si Arcul de Triunf)

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

In ce sens altfel? Stiu doar ca acel kilometraj indica cu 5% mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| nicoleta_7357 a răspuns:

Cred ca merg pe acelasi sistem

| fane_4576 a răspuns:

Kilometrajul este destinat orientarii cu ce viteza se deplaseaza mijloacele de locomotie ele sunt omologate de constructor si la randul lui constructorul este obligat sa respecte normele omologate in toate dotarile vehicoluluirespectiv in km/h respectiv myle/km in concluzie nu este permisa anconcordanta masurarii vitezei