| Simionov_Aleka_1992 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Azi m-a oprit politia pentru ca am depasit viteza in localitate cu 4 km\h.Mi-a cerut actele si mi-a zis motivul pentru care ma oprit.Am ramas masca cand mi-a zis ca am depasit viteza, dar kilometrajul meu indica undeva la 56-57 km\h, nicidecum 64. In momentul acela i-am zis ca din cunostintele mele radarul are o marja de eroare de 4-5 km.A zis ca da,e adevarat. Si a inceput sa zica,ca poate nu ii dimensiunea corecta la roti, ceea ce nu e adevarat, si din cauza asta e o diferenta de km.In momentul acela s-a pierdut pentru ca a vazut ca este filmat de fratele meu si m-a chemat la el la masina sa imi arate inregistrarea de pe radar.Mi-a intins amenda sa o semnez, nu am semnat-o si in acelasi timp am vazut ca a gresit si numarul de casa, in loc de 639 a scris 638.Am vorbit cu un prieten si mi-a zis sa depun contestatie.As avea vreo sansa sa fie in favoarea mea? Multumesc mult.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de cat era limita legala pentru respectiva localitate. Daca era de 50 km/h si tu ai avut 57 km atunci te-au amendat corect.
Poti incerca cu o plangere contraventionala dar nu se stie daca vei castiga, plangerea trebuie facuta in termen de 15 zile, la judecatoria din care face parte agentul constatator.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Limita de viteza este 50 dupa lege. Marja de eroare e de la 50 la 60, tocmai pentru situatiile astea.
2. Nu ai voie sa filmezi un politist in timpul serviciului.
V-ati invatat toti sa va dati destepti in fata organelor, si ajungeti acasa cu amenzi de milioane pentru greseli de nimic. Eu eram politicos cu masini de luat certificatul instant, i-am respectat din totdeauna, si n-am avut niciodata probleme cu ei.
Daca in momentul in care esti oprit sari sa-l contrazici, alalaltu scoate camera sa filmeze, normal ca te arde la sange. Eu am fost oprit pentru 90 in localitate, a vazut ca-i dau toate actele politicos, mi-a spus cu ce am gresit, si a zis chiar el sa dau de o cafea si gata. Am dat 30 de lei si am plecat mai departe.
Daca ati fost 'destepti', fa contestatie. Din cate stiu eu, ti-ai anulat si dreptul de a plati jumatate din valoare, in 48 de ore. Ce mai, esti un/o smecher(a).

| JohnnyBi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stii cum se zice ca intre nepasare si nesimtire e o linie trasata subtire. la fel e si intre smecherie si prostie. marja aparatului aluia nu depaseste 2 km/h pentru situatiile 59-61, dar deh. bravo, bun comentariu.

| Simionov_Aleka_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In localitate e 60.Chiar el mi-a spus ca am depasit cu 4 km\h. Si nu i-am comentat absolut nimic laughingI-am dat si eu toate actele, a fost bine, am vorbit frumos si degeaba. Faza e ca, conteaza foarte mult peste ce fel de om dai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simionov_Aleka_1992):

In Romania, in localitati limita este de 50km/h. Exceptie localitatile traversate de drumuri europene si zonele industriale/de centura, unde pe panoul de la intrare gasesti inscriptionat 60 sau 70.
Toti soferii mergem cu 60 in localitate, pentru ca amenzile se dau daca depasesti limita incepand cu 10 km. Deci, in localitati fara regim special, se circula 'legal' cu 59 km/h.
Am si eu un prieten care a fost amendat cu ~70 de lei, pentru 67km/h in localitate.
Filmare ti-a aratat pana la urma?

| Simionov_Aleka_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da. Filmarea am vazut-o. Aveam 63 pe urma 64 km\h in filmare.Si aveam nelamuriri pentru ca tocmai inainte sa ma opreasca domnul, m-am uitat in bord si aveam cu putin sub 60...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simionov_Aleka_1992):

Deci, daca erai in localitate, si nu erau indicatoare cu limita 60, limita era 50 + marja de eroare inca 10, iar tu esti buna de plata. Nu merita sa faci contestatie, merita sa semnezi si sa iei procesul verbal, asa poate iti completa si sectiunea unde poti plati amenda pe jumatate, in 48 de ore.

| Simionov_Aleka_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Amenda mi-a ajuns acasa si am putut sa platesc jumatate in 48 de ore din momentul in care mi-a adus-o acasa. Nu a fost nici o problema cu asta. Limita era 60 pentru ca era un drum european, tocmai politistul mi-a zis asta. Amenda a fost doar de 85 de lei,nu e o suma mare, dar am avut eu niste nelamuriri. Si inca ceva, eu nesemnand amenda stiu ca trebuia sa opreasca un sofer din trafic care sa semneze in locul meu, ceva de genu. Si bineinteles, in prezenta mea nu a semnat nimeni pentru mine.Cand a ajuns acasa amenda, la sectiunea martor era o semnatura si un CNP.Asta e corect?

| Simionov_Aleka_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Atata timp cat esti pe spatiul public, ai voie sa filmezi orice si pe oricine!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Simionov_Aleka_1992):

Draga, tu nu cunosti legile deloc.
Cum ti-am mai spus, in localitate (poate fi bulevard, alee, drum national, comunal sau european), limita este de 50km/h. Aceasta este limita standard, cand nu ai alte indicatoare. Poti insa sa intalnesti indicatoare 20, 30, 40, 60 sau 70, pe anumite portiuni, considerate de ei mai mult sau mai putin periculoase. Cand nu ai nici un semn, conduci cu 50 pe drept, si 30 pe trecerile de pietoni sau intersectii. Intoarce-te pe acea portiune si spune-mi daca gasesti la intrarea in localitate panou cu numele localitatii si limita 60, adica cum scrie aici 50, sa fie 60 http://teste-drpciv.ro/media/mari/intr-nr-36-jpg-69089f0765.jpg
Si uite dovada clara ca in prezent, limita este 50km/h in majoritatea localitatilor http://www.romanialibera.ro/......m-h-325569
Cu ceva exceptii insa, in judetul Bistrita si Cluj de pilda, sunt localitati la drumul european care au limita marita la 60 sau chiar 70 km/h, drept urmare se circula cu 70 si 80 km/h legal. Daca circuli si acolo cu 84km/h, sa nu te miri ca iei amenda, cand ceilalti trec linistiti cu 79.
Filmatul politistilor este lege separata fata de domeniul public, tocmai pentru ca toti smecherasii se puneau in gura cu politistul, il filmau si il puneau pe youtube.
Nu este corect ca a oprit martorul in absenta ta, normal era sa nu primesti actele inapoi pana la intocmirea procesului verbal, si semnarea sa (de catre tine sau de catre martori).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo, nici macar nu stii care e viteza legala.

| Simionov_Aleka_1992 explică (pentru anonim_4396):

Pe un drum european care trece printr-o localitate e 60 :3