| elmeksadin a întrebat:

Este adevărat că trotineta electrica poate exploda? Am vazut niste stiri precum unele au explodat. Eu am trotineta electrica cu bateria li ion 15 ah. E vreun pericol?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Daca intra apa in ea da.

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acumulatorul unei trotinete da poate cumva 'exploda', dar nu va avea reactia unei grenade defensivewinking
stiai ca si masinile pe benzina pot exploda? dar cate ai auzit ca au sarit in aer, raportat la cate sunt in circulatie?
sa ne facem griji acum?
pai si telefonul iti poate "exploda" la ureche, vai si amar daca se intampla asta, asa cum aflam si in acest articol https://playtech.ro/......evii-asta/
eu zic sa scapi de aceasta anxietate!

| elmeksadin explică (pentru Simpatic):

Da,așa este! Chiar...așa e

| Simpatic a răspuns (pentru elmeksadin):

Ma bucur ca imi dai dreptate, dar nu imi creste inima happy
stai fara griji sunt putine cazurile cand asta se intampla efectiv la o trotineta electrica

| Aromic a răspuns (pentru Simpatic):

Da am avut amic caz real a luat foc telefonul in timp ce vorbea a scapat cu rani usoare pentru ca deh "telefon subacvativ" evident ca eu nu l-as baga in apa el mereu la bazin innota cu el pana a facut scurt si a luat foc dar "explozie" n-are cum.

| Simpatic a răspuns (pentru Aromic):

Da,se intampla am mai auzit cazuri!
asta este ne asumam cand folosim deviceuri cu acumulatori happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bateria a explodat asa au spus pe antena 1, nu se stie cauza.

| KovacsB a răspuns:

Poate exploda, se poate incendia.
Este ca la loterie.

| Mihai0101 a răspuns:

Probabilitatea e foarte scazuta sa explodeze in general arunca doar niste substante din ia cand e defecta si scoate fum.Deci slabe sanse in general arunca afara niste substante si fum cam atat mai ales bateriile li-ion nu esti in pericol nu-ti mai face griji.

| elmeksadin explică (pentru Mihai0101):

Mulțumesc muult?

| KovacsB a răspuns (pentru Mihai0101):

Doar putin fum ca la o tigara electronica.
https://stirileprotv.ro/......remur.html

| Aromic a răspuns:

Eu stiam ca ia foc nu explodeaza in fine polemici, acum sunt varii motive eu saptamana trecuta am schimbat toate bateriile la trotineta scrie clar si de producatori acumulatorii sa nu ii scurt circuitam, sa nu ii lovim, sa schimbam cele moarte, sa respectam tensiunile de descarcare si multe altele, eu am scurt circuitat de en ori cu BMS-ul(placa de protectie al acumulatorilor) am siguranta in organism ciudata de cand ma stiu ating capetii voltmetrului si tensiunea in mine in loc de 0(zero) e cam 0.36V am atins acumulatorii dupa ce i-am legat in serie am primit un 42V de era sa dau cu ea de pamant, trebuia sa explodeze? Apoi la inchidere prin acel PVC prin feonare la cald sa tina acumulatorii la fel m-am electrizat iar cu bateria am luat manusi de bumbac sa elimin sursa din corp ca deja era enervant totusi trebuia sa explodeze? Legea fizicii si logica ne bate pe multi, un acumulator li ion DA ARDE ca o torta si arde pana la aproximativ 30 de minute nici cu stingatoru nu se pot stinge VA RECOMAND SA NU INCERCATI SA LE DATI FOC, doar ca idee cand lucrezi cu astfel de acumulatori te documentezi inainte: rezistenta interna toate sa fie aproximativ la fel iar cea mai mica sau cele mai mici mereu una dupa alta nu una mica una mare pentru ca le vei distruge sunt mai multi pasi pe care eu i-am urmat documentandu-ma, am schimbat 20 de acumulatori testati de mine cu incarcatoare speciale si totul a durat 6 zile ca nu mi-am permis sa cumpar 2 incarcatoare sa termin treaba in 3 zile asa ca am ajuns sa astept 6 zile aproape non stop iti trebuie rabdare de fier sa astepti ciclu: incarcare/descarcare si iar incarcare. Unul din acumulatorii vechi pe care am schimbat era moarta de tot si nu era vechi eu l-am ucis facand o greseala cu alti acumulatori de diferiti amperi, in fine revenind la explozie asta poate sa o zica einstein ca ar fi sau e posibil pentru ca e prosteala doar in cazurile masinilor electrice unde acolo bateriile dupa ce sunt inseriate sunt inchise etans (vidate) da aici pot exploda cand o celula(acumulator) moare restul celulelor incearca sa compenseze pierderea lipsa si trimit tensiune celulei moarte pana o incinge de aici rezulta foc si egal explozie fiind ermetic inchisa bateria. Nu am vazut si oricum nu exista baterie asamblata din fabrica pentru trotinete sau biciclete ermetice altfel nu am avea access sa schimbam noi celulele. Protectia pentru celule o au inclusiv sistemele fotovoltaice tocmai pentru a nu se scurt circuita celulele plus regleaza tensiunea stabilizeaza parametrii de incarcare descarcare etc nu sunt electrician nici fizician dar am cunostinte de baza si cand umblu cu ceva ma documentez nu imi dau foc singur. Acolo dam vina pe trotineta ca na e mai usor dar oare nu cumva gazu o fi avut vreo vina? Eu am vazut la myth buster celule aruncate in foc nu explodeaza dar ard ca o flacara de sudura.

| Narcisss83 a răspuns:

Eu cred ca ar putea fi vorba si de o acumulare de gaz, nici o baterie nu are putere sa explodeze la fel de puternic ca o butelie asfel incat sa darame un zid, bateriile li ion pot lua foc si sunt extrem de greu de stins dar explozia nu e mai mare decat a unei petarzi mari