| FloriNnN99999 a întrebat:

Eu locuiesc in Anglia in acest moment si anul viitor as dori sa revin in Romania definitiv.
Si as vrea sa vin cu masina in tara.
Cat m-ar costa sa schimb volanul de pe partea dreapta pe partea stanga?
Si daca il schimb pot sa o inscriu in Romania?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de service si de costul pieselor. Un minim ar fi 1500 euro, dar poate sari cu mult de 2000 de euro.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuze! Am uitat: poti sa o inscrii si cu volanul pe dreapta. Este un proiect de interzicere a inscrierilor dar nu s-a finalizat.

| Violleta2022 a răspuns:

Mașinile cu volan pe dreapta, interzise în România. Legea fost aprobata!

https://www.ziaruldinmuscel.ro/......n-romania/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de mașină și de unde faci rost de piese... Dar o treabă cum trebuie minim 1500 euro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa gasesti un service autorizat RAR pentru aceasta conversie, sa ii contactezi pe ei si sa le ceri un pret estimativ. Ei probabil iti vor spune cat costa manopera, iar piesele vor fi separat. Trebuie sa ii intrebi daca se pot monta piese din dezmembrari, pentru ca autorizatiile RAR specifica inclusiv acest lucru.
Dupa aia vei merge cu masina la RAR pentru omologare (creare CIV si mentionarea conversiei).

| Xpressurself a răspuns:

Poate ieși mai ieftin sa vinzi masian in uk și cu banii obținuți sa cumperi o mașină în România. Zic și eu, dar verifica sa vezi daca nu ar di mai avantajos.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Fluctueaza in functie de marca masinii si service-ul unde vei face lucrarea, pentru ca iti dai seama ca la un 5-ar va fi mult mai scumpa lucrarea fata de un golf 5. Acum cativa ani costa 1000 de euro la un service fantoma dar acum poate sa te ajunga si 3000, tine cont ca stabilitatea si siguranta nu va mai fi aceeasi ca o masina din fabrica cu volan pe stanga si alegerea mai inteleapta e sa strangi bani si sa-ti iei una din Germania sau din Romania cu volan pe stanga deoarece nu prea mai e afacere sa iei masini si sa le convertesti, acum cativa ani mai mergea.