| WayhaughtK a întrebat:

Eu sunt din 10 ianuarie.
Si vreau sa dau la scoala de soferi in octombrie, cand voi avea 17 ani si 9 luni. Voi putea da examenele doar dupa ce fac 18?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, examinarea se sustine abia dupa implinirea varstei minime pentru categoria pe care o vrei, daca este vorba de categoria B atunci numai incepand cu 10 ianuarie, bineinteles daca este zi lucratoare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Astfel ca, la varsta minima de 16 ani fara 3 luni se poate incepe scoala pentru categoriile AM, A1 si B1.

Permis pentru categoria AM
Din categoria AM fac parte mopedele cu 2 sau 3 roti, care pot atinge o viteza intre 25 - 45 km/h, prevazute cu motor cu ardere interna, aprindere prin scanteie, capacitate cilindrica de maxim 50 cm3.

Permis pentru categoria A1
Din categoria A1 fac parte motocicletele cu cilindree de maxim 125 cm3, cu puterea maxima de 11 Kw, raport putere/greutate de maxim 0, 1 Kw/kg si triciclurile cu motor cu puterea maxima de 15 Kw.

Permis pentru categoria B1
Din categoria B1 pentru care de asemenea poti face scoala de soferi la 16 ani fac parte autovehiculele cu trei sau patru roti, masa proprie intre 400 kg si 550 kg, prevazute cu motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica de peste 45 cm3 sau cu motor cu o putere de peste 50 km/h.
La 18 ani fara 13 luni poti incepe scoala pentru alte categorii (majoritatea categaoriilor) ca B-ul, C-ul, etc.