| Anomim2025 a întrebat:

Examinatorul o să mă taxeze grav dacă greșesc o parcare și dacă mă încurc la bandă la sensul giratoriu?

Răspuns Câştigător
| grigor3 a răspuns:

E 5 puncte o parcare si sensul la giratoriu cu banda e 6, deci 11 puncte, la 21 pici, dar calm ca nu iti pune toate greselile, depinde si de politist, oricum daca pici nu te alarma nu e corect ce se intampla la permis, deci calm! nu ceda doar atat iti zic!

| Anomim2025 explică (pentru grigor3):

Cum a fost experiența la tine Grigor?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa citesti anexa la Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea pentru obtinerea permisului, cu md. si compl. ulterioare, il gasesti actualizat pe drpciv.ro.
In anexa o sa gasesti punctele pentru toate greselile ce le poti face si cauti sa nu faci greseli ce te scot din examen direct (cele de peste 20 de puncte) sau greseli cu punctaj mare, precum si sa nu faci multe greseli mici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce gresesti la parcare... ca daca atingi alta masina sau bordura se cheama accident si pici

depinde cum te incurci la sensul giratoriu, ca daca e vorba de prioritate sau neasigurare iar pici

| Anomim2025 explică (pentru suntserios):

Zic de banda de sens.
Mai tendința uneori să nu stau pe banda pe care mă aflu ( doar la sensurile care nu au marcate benzile cu vopsea )

| suntserios a răspuns (pentru Anomim2025):

Daca nu iti tii banda si te bagi peste altul nu tot neacordare de prioritate la schimbarea benzii se cheama?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu-i deloc grav; doar o sa fii nevoit sa dai o alta reexaminare.winking