| Kokojuul123 a întrebat:

Exista in prezent vreun radar fix pe vreo autostrada din Romania? Am vazut un aticol din 2013 si unul din 2019 cum ca ar exista pe A2 intre Cernavoda si Medgidia, dar nu stiu ce sa cred. A primit cineva vreo amenda prin posta de la asa zisele radare?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Omul v-a cerut un raspuns daca stiti sau nu stiti, daca nu stiti de ce va dati cu parerea?
Din cate stiu eu nu exista radare fixe puse in functiune, amenzile de circulatie actual se dau tragandu-te pe dreapta politistul si dandu-ti proces verbal ca ai luat la cunostinta.
Stiu si de perioada cand se primeau amenzi prin posta, dar nu cred ca mai e cazul actual.
Camerele acelea pe care le vedeti voi sunt camere de supraveghere a traficului, ele sunt si in orase si in comune si pe autostrazi si oriunde este nevoie a se vedea ce se intampa in caz de accidente, de batai de talharii etc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sute de radare noi, instalate in ultimul an incoace, nu doar spre Crenavoda sau Medgidia, ci pe toate autostrazile si soselele principale din tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista radare fixe functionale pe soselele din Romania.

| Holiday a răspuns:

Nu exista nici un radar fix omologat in Romania. A fost o tentativa acum cativa ani de a fi instalate, dar nu au putut fi omologate, iar amenzile date pe baza lor erau contestabile, drept urmare s-a renuntat momentan la idee.

| Sekim a răspuns:

Salut
Da, sunt și nu 1 sunt mult mai multe pe autostrada soarelui. Le și vezi, sunt amplasate ca niste semafoare pe deasupra și se vad clar. Sunt făcute să se vadă ca sa mergi mai încet. Eu am văzut vreo 3, nu știu dacă sunt mai multe pentru că am adormit pe drum dar ideea e că sunt. Cat despre amenda, nu stiu daca primești sau nu, dar normal așa ar fi și vine prin posta.
See youwinking

| Kokojuul123 explică (pentru Sekim):

Acelea sunt camere de verficare a traficului si de identificare a autovehihulelor fara rovigneta

| Elelei a răspuns:

Daca respecti regulile de circulatie, ce-ti pasa tie de radare?