| Mainbug a întrebat:

Am o nelămurire.
Vineri mergeam pe autostrada dinspre Deva spre Sibiu cu o viteza între 130 și 140 km/h cu loganul. La un moment dat vad mașina de politie la o benzinărie cu pistolul radar pe geam îndreptat spre mașini. Am zărit mașina cam la 200 de m, târziu și mai și încercam sa depășesc un tir. Abia când am văzut radaru am încetinit puțin. Întrebarea este, sunt șanse sa primesc amenda acasă? Nu m-a oprit nimeni. Mai mult de 140 nu cred ca am avut pentru ca nu prea poate mașina. Știu ca normal te amendează cand depășești cu 10km peste limita legala, dar am zis sa întreb.
Plus ca... Pe alocuri ma mai uitam pe harta pe telefon sa vad pe unde sunt ca să știu pe unde ies de pe autostrada pentru ca nu cunoaștem drumul. Dar nu mai știu dacă m-am uitat fix înainte de radar. Credeți că au văzut pe radar ca ma uitam pe telefon dacă ar fi fost?
M-ar fi oprit pe loc dacă era ceva?
Si da știu, nu o sa mai folosesc telefonul, plus ca ma uitam când era șoseaua libera.
Mulțumesc!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aveai maxim 132 134 daca pe bord arata 140

| mihai69 a răspuns:

Dacă pe bord aveai sub 140, aproape sigur aveai mai puțin de 130 km/h REAL.

| Mihai1810 a răspuns:

Nu vine amenda acasa. Pentru a te amenda trebuie sa te opreasca. Ce legatura are daca te uitai la masina de politie sau nu?

| Adrian5575 a răspuns:

Daca nu te-a oprit atunci, nu te mai cauta nimeni. Cand te mai uiti pe telefon, sa nu il ridici foarte sus, adica sa nu poti fi vazut pe geam ca ai telefonul in mana.

| Mainbug explică (pentru Adrian5575):

Îl țineam în dreptul volanului, l am mai ridicat câte puțin când voiam sa fiu atent și la drum. Dar de regula în dreptul volanului. Doar sa vad pe unde am ajuns. Nu am suport pentru telefon și de aia am recurs asa.

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Stai liniștit, cu 140 pe bord si tot esti in legalitate.

| DanielIlie a răspuns:

130 + 10 % = 143. Când în bord vezi 140, real ai 130. Dacă era cazul, te oprea următorul echipaj. Dacă telefonul era fixat în bord, nu este ilegal să l urmărești în mers. Drumuri line!

| Simpatic a răspuns (pentru DanielIlie):

Este aproape de adevar ce spui dar nu este un postulat, am un detector performant radar care are si GPS, mie imi arata o eroare de maxim 3-4 km adica cand rulez cu 100 pe ceas am in realitate 97, deci nu este 10% neaparat peste tot. Daca ar fi fost abaterea de 10% atunci cand rulam cu 100 km/h aveam 90 km/h in realitate, mi se pare mult prea mare!

| Mainbug explică (pentru DanielIlie):

Nu am suport pentru telefon. L am luat în mana și îl țineam în dreptul volanului... Știu ca nu e bine dar trebuia sa vad traseul

| Mainbug explică:

Mai mult m-am speriat pentru utilizarea telefonului, pentru ca amenda e foarte mare și o prefer pe cea de viteza.
Dar și dacă treci puțin peste 130, adică 135 sa zicem, nu au cum sa îți dea amenda, nu?

| Simpatic a răspuns (pentru Mainbug):

Pe viitor daca nu ai telefonul undeva comod nu il mai pune, ii pui pe ceilalti in pericol cat si pe tine!
Te uitai pe waze este? luati-va fratilor un suport serios sau daca nu GPS, ca suntem atatia care bagam bani ca nebunii in masini pe chestii mai putin utile : evacuari sport, evazari, anvelope sport, body kit etc
Daca nu te-a oprit atunci, nu vei primi nicio amenda!

| Mainbug explică (pentru Simpatic):

Da, știu sunt constient.
Dar asa a fost sa fie.
Știu ca acum amenda pentru utilizarea telefonului e 2900 lei, și de asta sunt puțin speriat. Și mi e sa nu ma fi văzut pe radar ca ma uitam în telefon. Dar nici eu nu mai știu dacă ma uitasem fix atunci sau cu mult înainte de radar...