| danandrei789999 a întrebat:

Salut.Azi veneam pe autostrada A3 si aveam cam 150 kmh si am vazut un politist cu pistol radar care avea atentia pe mine, dar 2km mai incolo era un echipaj de politie si nu m-a oprit.Pe autostrada stiu ca limita de viteza este de 130 kmh, dar mai exista si limitari de 100 kmh (nu mai tin minte daca era limita de 100 sau 150) si as vrea sa stiu daca pot primi amenda acasa sau daca mi se poate suspenda permisul daca nu am fost oprit de echipajul care statea mai in fata. (Va rog scuzati greselile gramaticale)
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost prins de radar poti primi amenda acasa. Ca se va suspenda sau nu si dreptul de a conduce depinde cu cat ai depasit viteza legala pe respectiva portiune.
De ex. daca viteza permisa era de 130 km/h si tu ai avut 150 km/h atunci nu se supenda dreptul de a conduce, primesti doar amenda si 2 puncte de penalizare.