| vRawr a întrebat:

Funda! Rapid! Vreau sa-mi cumpar o masina si am un buget limitat de maxim 2 900 euro si m-am gandit la 2 variante Golf 4 sau Passat 2001/2002? idei? Ma intereseaza din punt de vedere tehnic si vizual care e mai buna? Alte idei de masini? d

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Daca-ti iei vw, ia-ti cu 1. 9tdi, singurele motoare de pe vw care sunt acceptabile dpdv al fiabilitatii si functionarii, singurele motoare cu putine probleme, alt motor care s-ar mai zice ca-i bun la vw e cel de 1.6 care il intalnesti pe golf, nu stiu daca si pe passat, eu nu-ti recomand asa ceva pe passat daca totusi vrei sa accelereze masina cand apesi pe acceleratie... consumul unui motor de 1.6 ar fi undeva la 7-8% si-ti spun ca nu se merita! [asta daca vrei neaparat vw] dar tin sa-ti spun ca nu-s asa excelente masinile, sunt altele mult mai bune in banii aia! De exemplu eu am un volvo v40 din 97, merge pe gpl din 98, la cam 450 000 km si porneste la sfert de cheie la -30 de grade! 2.0i 136 cp, consum 8-9% benzina 9% gaz, cand bag pedala mai tare se duce la 11%! Asa sa-ti zic, masina duce mult mai mult si mult mai bine decat orice passat! calitatea materialelor, calitatea caroseriei, motorului, sistemului electric si toate alea sunt foarte bune! Probleme nu vei avea cu ea daca o intretii! Intretinerea aproape 0! Te ocupi doar de consumabile! Cat timp nu demolezi case, nu rupi copaci si nu sari prin santuri cu ea, nu vei avea probleme! Zic asta deoarece de cand e pe mana mea am luat niste cratere pe la 70-80 km/h dar cratere! era sa ma desprind zilele astea de asfalt din cauza unui hop [drumul in lucru, a aparut asa din senin, nu ma astepam la asa ceva chiar acolo unde eu mergeam cu 80 km/h] putin dupa o curba... burti de asfalt, de pamant, pietris, parti metalice si alte alea am dat multe, am fost agatat de 3 inteligenti in parcare, la o statie gpl nu am vazut bordura si m-am harsait pe bara metalica cand dadeam cu spatele! Masina este perfecta pentru incepatori atat si pentru cei ce au experienta! Este o masina foarte usor de manevrat, intoarce foarte bine, pe un drum cu o banda pe sens putin mai lat fac o intoarcere dintr-o singura miscare fara probleme! vizibilitatea este excelenta! Iti recomand cu mare caldura 2.0i daca are gpl! Fereste-te de 1.8, are consum mai mare decat 2.0! 1.6 este cam slabut pentru o masina de 1.3 tone! Franele sunt frane! Acceleratia este acceleratie! Sistemul audio daca este cel original este destul de bun, calitatea sunetului este foarte buna[atata timp cat sistemul audio este intr-o stare buna]!
Cat despre confort, este mai confortabila decat un passat din 2007+, mi se pare mai confortabila decat un E class din 2000! Scaunele de pe volvo sunt cele mai bune la pozitia corpului si sustinerea laterala! Daca vrei, te ajut sa-ti gasesti un v40 bun! Stiu exact ce trebuie sa aiba si cum sa arate sa fii multumit!
Uite exemplu de 1.9, arate superb http://olx.ro/oferta/vand-volvo-v40-ID3cR3l.html#b9b7e0f297
http://olx.ro/oferta/volvo-v40-an-2001-variante-ID26HId.html#b9b7e0f297 asta este cu 2.0, investesti intr-o instalatie gpl si ai pace!
Daca vrei ceva bun, uita-te la cele peste 2000 de euro! uite aici http://olx.ro/......volvo/v40/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf e aceeasi treaba cu Passat, doar ca Passat e ceea ce ar trebui sa fie Golf, iar intretinerea la Passat e enervant de scumpa.
Dintre cele doua, recomand niciuna. Un Focus 1.8 TDDI/TDCI sau un Opel Astra G 1.6 sunt niste variante mult mai ok. Nu din cauza aspectului sau a videoclipurilor 0-100 de pe youtube, ci din cauza masinii. Volkswagen sunt niste Dacii rablagite, doar ca vin de la nemti. Nici cele recomandate de mine nu-s limuzine, dar au multe plusuri fata de VW, cum ar fi tinuta de drum, spatiul interior, performante reale (daca iti iei vw pe benzina mori de batranete si consumi benzina cu galeata).

| IonutMadalin1 a răspuns:

Pai cu 2900e iti poti lua un Ford Mondeo 2. 0tdci(131cp)Sau Renault Megane 2 1.6 16v(115cp)consum bun, si golful este o alegere buna.