| vRawr a întrebat:

Funda! Vreau sa-mi cumpar o masina si am un buget limitat de maxim 2 900 euro si m-am gandit la 2 variante Golf 4 sau Passat 2001/2002? idei? Ma intereseaza din punt de vedere tehnic si vizual care e mai buna? Alte idei de masini?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Salut, Golful e o masina buna ca si Passatul de altfel, dar e mai ieftina si mai putin spatioasa, Passatul este mai spatios, dar la bugetul tau nu stiu daca poti prinde un Passat foarte bun, poate doar unul pe benzina eventual breck, plus ca mai este de inmatriculat, mai o distributie, un schimb una alta, deci nu o sa te cam descurci cu bani, din punctul asta de vedere iti recomand un Golf, dar daca vrei Passat sa stii ca vei avea nevoie de cam inca 1000€ pe langa pretul masini pentru a o inmatricula si ai mai face reviziile.
Eu unul am un Passat din 2001, ce e drept este sedan, 1.9 awx, l-am inmatriculat, i-am facut schimburile si ce mai era nevoie si sunt foarte multumit de el, e o masina foarte buna si cu o viata lunga.
Deci prin urmare cea mai buna masina din cele spuse de tine este Passatul, dar probabil nu vei reusi sa te incadrezi in bugetul tau cu inscris si micile investiti necesare.